Rower Metropolitalny MEVO wystartuje w marcu

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 14.03.2019 23:56

Już 26 marca wystartuje MEVO, czyli największy w Europie system rowerów publicznych, składający się wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie.

MEVO będzie rewolucją komunikacyjną w metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi. MEVO będzie rewolucją komunikacyjną w metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi.
Wiktoria Holewka /Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Finalnie do dyspozycji użytkowników będzie ponad 4 tys. jednośladów. Początkowo jednak na drogi wyjedzie 30 proc. floty, czyli ok 1200 rowerów. Rozlokowane zostaną na 660 stacjach w 14 gminach.

- MEVO będzie rewolucją komunikacyjną w metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi. Łączenie podróży z komunikacją publiczną będzie dużo bardziej ułatwione - mówi Michał Glaser, dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Trwające prawie miesiąc testy przyniosły pozytywny rezultat. Dopracowano zgłaszane przez testerów uwagi. Największym wyzwaniem okazał się GPS. Było to niezwykle ważne, bo rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu miast. W takim przypadku działanie systemu GPS pozwalającego na precyzyjną lokalizację rowerów jest kluczowe.

- Za nami czas intensywnych prac podczas rozruchu testowego. Dziękujemy szczególnie mieszkańcom zaangażowanym na ostatnim etapie prowadzonych testów. Ich informacje zwrotne były niezwykle cenne. Ponad 98 proc. testerów wskazało, że będzie korzystać z rowerów w przyszłości - podkreśla M. Glaser.

Wypożyczenie roweru będzie intuicyjne i proste. Dokonać będzie można tego za pomocą aplikacji, karty zbliżeniowej lub Biura Obsługi Klienta. Aby zwrócić rower, wystarczy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym błotniku pod komputerem pokładowym.

M. Glaser zachęca mieszkańców do odwiedzenia strony www.rovermevo.pl. - Już teraz można się rejestrować w systemie, na razie jednak bez możliwości wykupienia abonamentu. Na mapie można zobaczyć stacje MEVO, strefy dozwolone i niedozwolone, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Pomocna może być zakładka "Jak to działa?", gdzie przystępnie opisano wiele zagadnień związanych z użytkowaniem roweru - informuje dyrektor.


O systemie MEVO czytaj na następnej stronie.

System Roweru Metropolitalnego MEVO

Rower Metropolitalny będzie funkcjonował w 14 gminach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Będzie bazował na rowerach czwartej generacji, wyposażonych w moduły GPS, GSM i elektryczny zamek. System teleinformatyczny będzie wyposażony w moduł geolokalizacji, wypożyczeń i rezerwacji.

Stawki za wypożyczenie roweru

- jednorazowe wypożyczenie będzie kosztowało nie więcej niż 10 gr za minutę,
- abonament miesięczny będzie wynosił maksymalnie 10 zł,
- abonament roczny będzie w cenie nie wyższej niż 100 zł,
- oba rodzaje abonamentu będą zawierały 90 minut bezpłatnego wypożyczenia roweru każdego dnia jego trwania, a każda kolejna minuta będzie kosztowała nie więcej niż 5 gr.

Jak wypożyczyć i pojechać?

Rower będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji w smartfonie lub przez jego zbliżenie do terminala w rowerze, przy pomocy Karty Mieszkańca, karty bankomatowej, kredytowej oraz innych kart z funkcją zbliżeniową. Takim identyfikatorem może być również bilet miejski lub karta biblioteczna. Dla identyfikacji konieczna będzie rejestracja przez internet. Wypożyczyć rower będzie można, przytykając do niego na przykład kartę, a na końcu podróży zamykając tylko blokadę.