Gdańsk dziękuje za dary Opatrzności Bożej pomnikiem

Piotr Piotrowski

publikacja 13.04.2019 15:02

W parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie odsłonięto pomnik z okazji rocznicy chrztu Polski i odzyskania niepodległości. Monument, który poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź w sobotę przed Niedzielą Palmową, powstał wysiłkiem parafian, pod opieką ks. kanonika Adama Kaliny.

Gdańsk dziękuje za dary Opatrzności Bożej pomnikiem Pomnik odsłonięty przed kościołem pw. św. Urszuli Ledóchowskiej to dar wdzięczności gdańszczan za chrzest Polski i odzyskanie niepodległości. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona przez abp. Sławoja Leszka Głódzia wraz z wszystkimi kapłanami parafii. Modlitwie towarzyszyła podniosła oprawa chóru parafialnego, który rozpoczął uroczystości hymnem "Gaude Mater Polonia". W sobotniej uroczystości uczestniczyło kilkuset parafian, a wraz z nimi modliły się posługujące w parafii siostry urszulanki oraz senator RP Antoni Szymański. W trakcie homilii metropolita gdański przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe. - Dzięki zaangażowaniu pana senatora Szymańskiego i posła tej ziemi Jana Klawitera 14 kwietnia cieszymy się świętem chrztu Polski. To bardzo dobrze, że rządzący tak uczcili jedną z najważniejszych w dziejach Polski rocznic - mówił abp Głódź. Przypomniał także zasługi patronki świątyni dla odzyskania niepodległości oraz historyczny wkład Gdańska we współczesną historię i zmiany ustrojowe. - Ten pomnik i maszt mają za zadanie głosić tej części miasta, że w tym kościele pamięta się o historii Polski. I w tym kościele ważne jest to, co polskie, i w tym polskim Gdańsku, w którym mieszkamy - dodał metropolita.

Pomnik przy kościele na gdańskim Chełmie przedstawia orła zwieńczonego koroną, który został umieszczony na cokole z płaskorzeźbami, prezentującymi inne znane z dziejów Polski przedstawienia godła państwowego. - Chcemy, by ten pomnik był widomym znakiem wdzięczności nie tylko naszej parafii, ale też całego Gdańska za te dwa wielkie dary od Opatrzności: chrzest Polski i odrodzenie niepodległej ojczyzny - mówił ks. Kalina u stóp pomnika. Potem abp Sławoj Leszek Głódź uroczyście zdjął biało-czerwoną wstęgę i poświęcił monument.

Ksiądz Kalina zdecydował o powstaniu pomnika już w latach 80. XX wieku. Wówczas jednak komunistyczne władze nie zgodziły się na wykonanie i odsłonięcie obelisku. Na kolejną okazję wierni z Gdańska-Chełmu musieli poczekać ponad dwadzieścia lat. W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przed kościołem pojawił się też 14-metrowy maszt, na którym powiewa w czasie świąt polska flaga. W sobotę każdy z uczestników uroczystości otrzymał kokardę z barwami narodowymi oraz "świętą niespodziankę” do przechowywania w domu, jak nazwał ks. Kalina m.in. grudkę ziemi z gdańskiego sanktuarium św. Wojciecha, gdzie w 997 r. święty ochrzcił pierwszych gdańszczan.