Zwycięzcy z Biblią w dłoni

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 26.04.2019 17:01

- Dziękuję za to, że wzięliście udział w tym konkursie. Obejmował trudne teksty, ale Pismo Święte fascynuje, poszerza wyobraźnię, sposób rozumienia świata i wlewa w serca ogromną radość i nadzieję - mówił bp Wiesław Szlachetka.

Zwycięzcy z Biblią w dłoni Bp Wiesław Szlachetka i organizatorzy diecezjalnego etapu konkursu wraz z jego laureatami. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu archidiecezji zgromadził 25 kwietnia w oliwskiej Auli św. Jana Pawła II diecezjalny etap XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres tegorocznych zmagań obejmował treść Księgi Wyjścia oraz Listu do Rzymian. Organizatorzy konkursu podkreślają wysoki poziom wymagań, jakie postawiły przed uczestnikami pytania przygotowane przez profesorów biblistyki UKSW.

Zwyciężyła Michaela Kucharska, pochodząca z parafii św. Antoniego w Redzie uczennica I klasy gdyńskiego IX LO. Kolejne miejsca zajęły: Zuzanna Chybicka (miejsce II) i Wiktoria Stankowska (miejsce III). Oprócz grona ścisłych laureatów wyróżniono także zdobywców miejsc IV i V. Na miejscu IV znaleźli się ex aequo: Maja Brzeska, Izabela Doppke i Jakub Banach. V miejsce zajął Marek Gajewski.

- Taki konkurs mobilizuje, by zainteresować się bliżej Pismem Świętym. Doświadczyliśmy tego podczas egzaminów, ponieważ spotkaliśmy się z ogromną wiedzą tych młodych ludzi. Byłem nią nie tylko zbudowany, ale wręcz zafascynowany - mówi bp Wiesław Szlachetka.

- Konkurs zdecydowanie stał na wysokim poziomie. Wraz z moją przyjaciółką, pod okiem naszej katechetki, już od października przygotowywałyśmy się do niego codziennie - opowiada Michaela.

Zwycięzcy z Biblią w dłoni   - Miłości do Pisma Świętego nauczyłam się w domu - mówi Michaela Kucharska, zwyciężczyni konkursu. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- Cieszę się bardzo zwycięstwem i tym, że wezmę udział w ogólnopolskim finale. Jedynym cieniem jest to, że chciałam tam pojechać z moją przyjaciółką. O tym, że to ja wygrałam, zaważył w sumie jeden punkt, tak naprawdę jedno słowo - ocenia dziewczyna.

W jaki sposób zainteresowała się Pismem Świętym? - Miłość do Pisma Świętego wyniosłam z domu. Myślę, że to dzięki mojemu tacie, który studiował teologię. Bardzo dużo opowiadał mi o Piśmie Świętym, zawsze wieczorem czytaliśmy je wraz z całą rodziną - wyznaje.

Organizatorem wydarzenia od jego początków jest stowarzyszenie "Civitas Christiana". - Istotą naszej działalności jest wcielanie w życie Nauki Społecznej Kościoła. Nie da się jej oderwać od całego magisterium Kościoła. A sama Nauka Społeczna Kościoła nie bierze się z powietrza. Nie jest jedynie wynikiem dywagacji socjologicznych czy psychologicznych. Jest bardzo mocno osadzona w Biblii. Chcemy więc przekazać młodzieży ten fundament naszej wiary - mówi Waldemar Jaroszewicz z "Civitas Christiana".

- Jest to szczególnie ważne także dlatego, że we współczesnym świecie pojawiają się niebezpieczeństwo i pokusa, by traktować Kościół jak hipermarket, w którym wybiera się tylko to, co konkretnemu człowiekowi pasuje. Pokazujemy więc, że nauczanie społeczne Kościoła wprost ma swoją genezę w Biblii - dodaje W. Jaroszewicz.

Zwycięzcy z Biblią w dłoni   - Istotą działalności "Civitas Christiana" jest wcielanie w życie Nauki Społecznej Kościoła. A ona jest bardzo mocno osadzona w Biblii - podkreśla Waldemar Jaroszewicz. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Czy konkurs biblijny dla młodzieży ma również znaczenie ewangelizacyjne? - Najważniejsze, że młodzi czytają Pismo Święte, że każdy z nich spotkał się ze słowem Bożym. Wygrał każdy, kto wziął do ręki Biblię. Bo Słowo Boże przekłada się na życie. Zmienia człowieka i sprawia, że staje się on świadkiem Jezusa, piątą Ewangelią - pointuje ks. kan. mgr lic. Piotr Libiszewski, diecezjalny koordynator wydarzenia.

- Cieszę się, że młodzi ludzie sięgają po Pismo Święte. Ono nie tylko uczy nas, jak żyć, ale daje moc ku zbawieniu, które Chrystus ukazał nam w wielkanocny poranek. Te doświadczenie młodych, ich przygotowania, nie pozostają bez echa w ich środowiskach. Rozmawiają o tym, a zarazem inspirują innych do otwarcia Biblii i bliższego zainteresowania się jej treścią. Młodzi stają się więc swoistymi ambasadorami słowa Bożego - zaznacza bp Szlachetka.

Organizatorzy wydarzenia zadbali także o to, by wyposażyć młodych w odpowiednią wiedzę, pomagającą funkcjonować im we współczesnym świecie. Pomiędzy rozpoczynającą spotkanie Mszą św., odprawioną w kaplicy Mariackiej katedry oliwskiej, a konkursowymi zmaganiami wykład o współczesnych mediach wygłosił ks. dr Sławomir Czalej, długoletni szef gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".

Laureaci trzech pierwszych miejsc pojadą najpierw na warsztaty biblijne do Częstochowy, następnie wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w Niepokalanowie w dniach 10 i 11 czerwca.