Mateusz Morawiecki: Jan Paweł II obudził w Polakach solidarność

JULI /KEF

publikacja 03.06.2019 12:04

W historycznej Sali BHP trwają obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Bierze w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

W historycznej Sali BHP trwają obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Bierze w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. W historycznej Sali BHP trwają obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Bierze w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczystości organizowane przez NSZZ "Solidarność" rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Premierowi towarzyszyli m.in. wicepremier Piotr Gliński, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność", Jarosław Sellin, wiceminister kultury, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, a także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

- Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie rodziła się Solidarność. Ale zanim się narodziła, kilkanaście miesięcy wcześniej Jan Paweł II - papież Polak obudził w nas tę solidarność. Jego dzieło i jego słowa stworzyły zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla pragnień wolności, niepodległości i demokracji - mówił premier.

- Jan Paweł II obudził w Polakach solidarność. Przyniósł też do Polski coś wyjątkowego w tamtych latach wielkich i głębokich podziałów - trzeba sobie powiedzieć, że byli oni i byliśmy my - papież przyniósł wówczas ziarno porozumienia. Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami. To porozumienie dało też późniejszy posiew wolności - podkreślił.

- Wbrew dzisiejszym różnym zapatrywaniom, spojrzeniu na naszą rzeczywistość, wielkim naszym pragnieniem jest również to porozumienie, to obudzenie milczącej większości - bo to nastąpiło wtedy, 40 lat temu, 39 lat temu. Nie chcę mojego wystąpienia w żaden sposób zabarwiać jakimś politycznym wydźwiękiem, ale myślę, że przynajmniej tak się staramy, żeby ta milcząca większość dochodziła coraz bardziej do głosu, żeby to był jej czas. I to staje się coraz bardziej jej czas - wyjaśnił.

- Chcemy reprezentować ludzi, chcemy i reprezentujmy tę, mam nadzieję, większość Polaków, zapraszamy do naszego życia publicznego, społecznego wszystkich Polaków. Bo tak jak Jan Paweł II postawił w epicentrum życia społecznego rodzinę, to w epicentrum życia gospodarczego postawił pracownika, świat pracy, świat pracowniczy. Takie motto przyświeca również nam w 40. rocznicę jego pielgrzymki do ojczyzny, to jest myśl przewodnia, którą się kierujemy - podkreślił.

- My nie boimy się iść pod prąd, wbrew większości, ogromnej większości mediów, wbrew siłom zagranicznym, polskim, potężnym siłom tego świata, bo wiemy, że idziemy Twoją drogą, wiemy, że idziemy drogą Solidarności - mówił premier.

Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, z tytułem Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność”.   Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, z tytułem Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność”.
Piotr Piotrowski /Foto Gość

Jednym z punktów poniedziałkowych obchodów była gala wręczenia tytułu Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność".

Wyróżnienie przypadło w udziale ks. prał. Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi bazyliki św. Brygidy. Kapłana nagrodzono za szeroko rozumianą współpracę ze związkiem zawodowym.

W dalszej części obchodów przewidziano konferencję z udziałem czterech prelegentów - włoskiego polityka chrześcijańskiego, wieloletniego ministra ds. europejskich Rocco Buttiglionego, ks. prof. Władysława Zuziaka i ks. prof. Jarosława Jagiełły z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz prof. Jakuba Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zakończenie gdańskich obchodów 40. rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie wicepremier Gliński oraz Rocco Buttiglione otworzą przed Salą BHP wystawę plenerową pt. "Ojciec Święty z Solidarnością - Solidarność z Ojcem Świętym".