Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku

JULI/KEF

publikacja 04.06.2019 13:45

W Gdańsku trwa Święto Wolności i Solidarności organizowane przez samorząd dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przemawia przed podpisaniem Deklaracji Wolności i Solidarności. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Kulminacyjnym dniem obchodów, które trwają od 1 do 11 czerwca, jest wtorek. Tego dnia, w południe, przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu Polski, degustacja tortu oraz podpisanie proklamacji Deklaracji Wolności i Solidarności. W ECS pojawili się byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Na wtorkowe obchody przyjechali również samorządowcy z Polski, związani z Koalicją Obywatelską. Przed budynkiem centrum do zebranych przemawiała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Gdańskie obchody Święta Wolności i Solidarności były wielkim marzeniem prezydenta Pawła Adamowicza. Na dwa dni przed atakiem nożownika, który zakończył się tragicznie dla prezydenta Pawła Adamowicza, skończył pracę nad listem zapraszającym wspólnoty samorządowe do świętowania 30. rocznicy wolności w Polsce. Zamierzał wysłać taki list, bo uważał, że kiedy władze w naszej ojczyźnie, władze Rzeczypospolitej, ignorują tak ważną rocznicę, to odpowiedzialność za jej świętowanie spada na wspólnoty samorządowe - powiedziała A. Dulkiewicz. Nawiązała również do stanu społeczeństwa polskiego, stawiając diagnozę. - Dziś wielu z Państwa mówi: jesteśmy zmęczeni jakością i temperaturą debaty publicznej. Skarżycie się Państwo na to, że z powodu niezgodności poglądów utraciliście przyjaciół, a co najbardziej boli, wielu z nas nie zasiada razem więcej do świątecznego stołu - dodała prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała samorządom oraz ponad 80 tysiącom darczyńców, którzy wsparli finansowo organizację Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku. - Ofiarność donatorów dowodzi, że to ważna sprawa, że są takie sprawy w Rzeczpospolitej ważne dla nas jako wspólnoty narodowej, które są bezcenne - dodała.

Następnie Krystyna Janda odczytała dokument gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności, a goście przeszli do okrągłego stołu, gdzie złożyli podpisy. "W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie" - brzmi preambuła dokumentu. W deklaracji odniesiono się również do wydarzeń z sierpnia 1980 roku: "Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane" - napisano w tekście.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku   Wspólne zdjęcie sygnatariuszy Deklaracji pod siedzibą ECS. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Jako pierwszy swój podpis złożył pod dokumentem były prezydent Lech Wałęsa. Potem podpisał się Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie. Następnie, w drugiej części budynku, prezydenci Kwaśniewski i Komorowski podzielili wielki tort, który rozdano gościom, turystom i mieszkańcom Gdańska.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku   Byli prezydenci Polski - Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - podzielili 10-piętrowy tort. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W ramach obchodów zaplanowano również spotkanie około tysiąca polskich samorządowców, które miało miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance.  Przez cały dzisiejszy dzień w Europejskim Centrum Solidarności i na terenach postoczniowych prowadzony jest cykl debat pod hasłem "1989-2019. Narodziny nowej Europy".

O 17.30 na Długim Targu w historycznym centrum miasta odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, b. prezydent Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Obchody 4 czerwca zakończy trzygodzinne muzyczne widowisko pt. "30 lat wolności", które odbędzie się na pl. Zebrań Ludowych. Na scenie gościć będzie dziesięć zespołów muzycznych, 15 solistów, chóru i aktorów. Zabrzmią m.in. utwory zespołów Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyny Prońko i Macieja Maleńczuk. Pojawią się też m.in. Kaja, Kasia Kowalska, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Piotr Cugowski i Michał Szpak.