Bp Zieliński: Służba policjantów musi być zakorzeniona w prawie moralnym

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 16.07.2019 22:00

W bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego na rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.

Mszę św. wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim koncelebrowali duszpasterze policji z Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Sztumu i Tczewa. Mszę św. wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim koncelebrowali duszpasterze policji z Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Sztumu i Tczewa.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Na początku uroczystości został odczytany list abp. Sławoja Leszka Głódzia. "Sto lat istnienia policji w odrodzonej ojczyźnie staje się okazją do podkreślenia zasług tej wyjątkowej służby mundurowej. Troska o bezpieczeństwo obywateli to praca mająca na celu zapewnienie podstawowej życiowej potrzeby. Wszystko dla dobra Polski" - napisał metropolita gdański do komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.

Zgromadzonych na modlitwie przywitał ks. prał. Bogusław Głodowski, kapelan pomorskiej policji. - Praca policjanta i służba jest szczególnie trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna. Wymaga szczególnych kwalifikacji i predyspozycji. Dlatego potrzebna jest nasza modlitwa - powiedział kapłan. - Chcemy podziękować Bogu za 100 lat służby policji dla społeczeństwa i prosić za wszystkich policjantów, aby ich służba była dalej wierna, ofiarna i bezpieczna - dodał kapelan.

W homilii bp Zieliński odniósł się do wartości, jakimi w życiu powinien kierować się każdy funkcjonariusz policji. - By policjant mógł być stróżem prawa i porządku, sam musi być prawy i porządny. Nie można bowiem stać na straży prawa, ładu społecznego, samemu będąc w sprzeczności z tymi wartościami. Każdy, kto doświadcza własnych słabości i potrafi się z nimi uporać, tym lepszym jest nauczycielem dla tych, którzy w te słabości popadają - mówił kaznodzieja.

- Takie służby jak wasza nie mogą wykonać postawionych przed wami zadań bez zakorzenienia w wartościach, w prawie moralnym. Jak wypełnić to zadanie, gdy z grzechu robi się cnotę, a z cnoty robi się grzech? Jak to zrobić, gdy trzeba strzec prawa, samemu będąc często ułomnym? Grzech pierworodny dotyka wszystkich wierzących i niewierzących, czy tego chcemy czy też nie. Jak wypełnić to zadanie, gdy jesteśmy pod obstrzałem ludzi i środowisk, które chcą raczej sensacji, nie zawsze szukając dobrych rozwiązań? Jak to wypełnić? Samemu tak żyjąc - podkreślał hierarcha.

Biskup zaznaczył również wartość posługi księży kapelanów. - Starają się przede wszystkim nieść duchowe wsparcie ludziom, rodzinom, którzy na co dzień stykają się z zagrożeniem życia i zdrowia oraz są świadkami wartości ewangelicznych w tym środowisku. Dziś szczególna okazja, aby im podziękować za tę apostolską służbę - mówił.

Na zakończenie Eucharystii w bazylice Mariackiej została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

W uroczystości udział wzięli m.in.: nadinsp. Jarosław Rzymkowski - komendant wojewódzki policji w Gdańsku, Dariusz Drelich - wojewoda pomorski oraz kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki - przewodniczący Konwentu Morskiego, a także poczty sztandarowe, licznie zgromadzeni policjanci oraz ich rodziny.

Po modlitwie nastąpił przemarsz asysty honorowej na plac przed Muzeum II Wojny Światowej, gdzie odbył się apel połączony z wręczeniem odznaczeń oraz nominacji państwowych i resortowych.