Gdańszczanie uczcili powstańców w Muzeum II Wojny Światowej

Piotr Piotrowski

publikacja 01.08.2019 23:39

Apel pamięci, otwarcie strefy nowoczesnych mediów i przedstawienie teatralne wystawione przez młodych aktorów - tak setki gdańszczan uczciły pamięć o warszawskich bohaterach sprzed 75 lat. W uroczystościach w siedzibie muzeum brał udział bp Wiesław Szlachetka.

Gdańszczanie uczcili powstańców w Muzeum II Wojny Światowej W czasie uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej zainaugurowano w placówce działalność Strefy Nowych Technologii. Gościom zaprezentowano film pt. "Kartka z powstania", wykonany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczyste spotkanie poświęcone 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego odbyło się z udziałem europosłów, posłów, przedstawicieli rządu i kilkuset gdańszczan. Kościół gdański reprezentował na uroczystości bp Szlachetka. Większość gości w muzeum założyła na ręce charakterystyczne biało-czerwone powstańcze opaski, rozdawane przez wolontariuszy. Punktualnie o godz. 17 zawyły syreny, oznajmiając nadejście godziny "W", wybuchu powstania 1 sierpnia 1944 roku. Uczestnicy zastygli w zadumie i w ciszy oddali cześć bohaterom. Potem wysłuchali dwóch wierszy poświęconych powstańcom.

Zamiast przemówień polityków, nastąpiło otwarcie Strefy Nowych Technologii w Muzeum II Wojny Światowej. Oficjalna inauguracja została wzbogacona premierą filmu pt. "Kartka z powstania", czyli premiera pierwszego w Polsce projektu filmowego, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości. Goście obejrzeli kilkunastominutową produkcję w specjalnych goglach i słuchawkach. - Wrażenie jest niesamowite, daje wrażenie obecności i udziału w sfilmowanych wydarzeniach. Każdy powinien skorzystać z tego urządzenia podczas wizyty w muzeum - komentował chwilę po projekcji bp Szlachetka.

Strefa muzeum, wykorzystująca technologię VR (wirtualnej rzeczywistości), będzie rozwijana. - To rozszerzenie oferty edukacyjnej naszej placówki. Będziemy pracowali nad kolejnymi pomysłami, które są atrakcyjne szczególnie dla naszych młodszych gości - mówi Karol Nawrocki, dyrektor muzeum.

Kolejnym wydarzeniem obchodów rocznicy powstania w gdańskim muzeum było przedstawienie teatralne "Sen”, przygotowane podczas warsztatów przez grupę uczniów pod kierunkiem reżyser Magdaleny Gajewskiej. Sztuka opowiada o działalności młodych osób, harcerzy, na rzecz ruchu oporu - w ramach działań konspiracyjnych małego sabotażu, w okresie okupacji i powstania warszawskiego. - To spektakl o gotowości nastolatków do zaangażowania się w walkę o wolną Polskę. Hołd pamięci dla przeszłości, ale również inspiracja do wdzięczności za dzisiejszą wolność - mówi reżyser. Po spektaklu publiczność nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.