Multimedialnie o II wojnie światowej

Piotr Piotrowski

publikacja 24.08.2019 00:20

Muzeum II Wojny Światowej rozpoczęło obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej spektakularnym widowiskiem plenerowym i konferencją naukową.

Multimedialnie o II wojnie światowej Kilkaset osób obejrzało nowoczesne i dynamiczne widowisko zaprezentowane na bryle Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Piotr Piotrowski /Foto Gość

23 sierpnia 1939 r. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt, do którego dołączony został tajny protokół, dzielący wpływy III Rzeszy i Związku Sowieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Według ustaleń Polska miała przestać istnieć w ciągu kilku tygodni od podpisania dokumentu.

Przed południem rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona zdradzieckiej umowie Niemców i Rosjan. Wykład inauguracyjny wygłosił Roger Moorhouse z Stanów Zjednoczonych, mówiąc o znaczeniu umowy dwóch ówczesnych potęg. W konferencji brali udział także badacze z Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Mołdawii, Ukrainy i Niemiec. Naukowcy zgromadzeni w Muzeum II Wojny Światowej mówili o niebezpieczeństwie płynącym z totalitaryzmu. Jednym z tematów był również sposób opowiadania w muzeach na całym świecie o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób zakłamywania prawdy o sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.

Wieczorny pokaz widowiska multimedialnego "Poland: First to Fight” zgromadził kilkuset widzów. W spektakularnej  widzom pokazano genezę, przebieg oraz skutki tragicznego konfliktu. Ukazano również heroizm Polaków, ich walkę z okupantami i grozę, jaką niosła za sobą wojna. Przypomniano sylwetki wybitnych Polaków - rotmistrza Witolda Pileckiego, Ireny Sendlerowej, Janusza Korczaka czy św. o. Maksymiliana M. Kolbego - którzy w imię największych poświęceń nieśli pomoc innym i walczyli o wolność swojej ojczyzny. Nie zabrakło także wątków gdańskich, związanych z obroną Poczty Polskiej w Gdańsku czy atakiem hitlerowców na Westerplatte. Opowieść dotyczyła także skutków konferencji w Jałcie i Teheranie aż do odzyskania niepodległości w 1989 roku.
Widowisko wywołało duże poruszenie widzów, zarówno starszych, jak i młodszych. Pierwszym podobała się wierność przekazu z relacjami o wojnie, które słyszeli od swoich bliskich, młodsi docenili nowoczesną formę i dynamikę przekazu. Podczas spektaklu zostały użyte nowoczesne techniki multimedialne takie jak video mapping 3D, ekrany diodowe, wielkoformatowe animacje, efekty pirotechniczne, a także muzyka i dźwięki. Udział aktorów dodał prezentacji dynamizmu. Realizatorem wydarzenia była firma Projection Artworks z Wielkiej Brytanii, która przygotowała już wiele widowisk plenerowych m.in. uroczystość otwarcia Pucharu Świata w Rugby 2015 r.
Widowisko "Poland first to fight" zostanie zaprezentowane jeszcze 24 i 25 sierpnia o 20.45, 22.00, 23.15. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze strony internetowej Muzeum II Wojny Światowej - bilety.muzeum1939.pl