Policyjne świętowanie z Matką Boską Częstochowską w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 25.08.2019 13:46

Odpust w kaplicy MB Częstochowskiej u pomorskich policjantów w Gdańsku-Złotej Karczmie. Święto patronki i 100. rocznica powstania polskiej policji były okazją do modlitwy i radosnego, rodzinnego świętowania.

Policyjne świętowanie z Matką Boską Częstochowską w Gdańsku Odpust w gdańskiej kaplicy MB Częstochowskiej w koszarach policji był okazją do świętowania dla policjantów i ich najbliższych. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczystości w policyjnych koszarach prewencji w Gdańsku z okazji święta patronalnego znajdującej się tam kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski poprowadził bp Zbigniew Zieliński. W Mszy św. uczestniczyli m.in.: insp. Krzysztof Kozelan, I zastępca komendanta wojewódzkiego policji, przedstawiciele komend miejskich i powiatowych oraz delegacje innych służb mundurowych. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli emerytowanych policjantów, NSZZ Policjantów i Pracowników Policji, Rodziny Katyńskiej, pocztów sztandarowych, a także rodzin policjantów i parafian z kościoła św. Rafała Kalinowskiego w Gdańsku-Złotej Karczmie.

W homilii bp Zbigniew Zieliński przypomniał o roku setnej rocznicy powstania polskiej policji i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. - Polska policja jest nierozerwalnie związana z tymi datami. Od samego początku zdawano sobie sprawę z roli zasad moralnych funkcjonariuszy koniecznych dla umocnienia i uwiarygodnienia w opinii społeczeństwa służby policji. Moralność funkcjonariusza policji miała duże znaczenie jako podstawa jego poczucia obowiązku, wierności i służebności. Polski międzywojennej nie można nazywać państwem wyznaniowym, a mimo to nie dziwiło wtedy nikogo umieszczenie w rocie ślubowania, odwołania się do Boga - mówił bp Zieliński.

Hierarcha przypomniał też, że 29 lat temu narodziło się gdańskie, pomorskie duszpasterstwo policjantów. 20 maja 1990 roku bp Tadeusz Gocłowski dokonał poświęcenia kaplicy policyjnej pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. - Była to pierwsza Kaplica policyjna na terenie koszar policyjnych w III Rzeczpospolitej. W czerwcu 1990 roku do pracy w duszpasterstwie policji, jako kapelan kaplicy, zostaje skierowany ks. prałat Bogusław Głodowski, który tę posługę pełni nieprzerwanie do dziś - przypomniał bp Zbigniew.

Następnie kaznodzieja wskazywał, że policjanci są szczególnie zobowiązani do moralnego życia. -  Do was należy położyć zdecydowaną zaporę demoralizacji. Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Doświadczenia historyczne mówią nam o tym, ile kosztowała cały naród okresowa demoralizacja. Dzisiaj, kiedy zmagamy się o przyszły kształt naszego życia społecznego, pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek. A więc: czuwajcie! - mówił bp Zbigniew. - Czuwam to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam - to znaczy - miłość bliźniego - dodał hierarcha.

Po Mszy św. bp Zbigniew Zieliński podziękował policjantom za ich służbę i wyraził wdzięczność za codzienny trud i poświęcenie dla społeczeństwa. Poświęcił też nowy krzyż przy kaplicy policyjnej. Policyjnym dowódcom rozdano repliki krucyfiksu przy kaplicy, by zabrali je do swoich jednostek. Goście odpustu mogli odwiedzić Policyjną Izbę Pamięci i obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiającą działanie duszpasterstwa policji. Na placu garnizonowym były zabawy z konkursami dla najmłodszych, pokaz sprzętu policyjnego i znakomita grochówka z kuchni polowej.