Osadzone w areszcie śledczym zagrają o "Ince"

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 27.08.2019 20:35

Już w najbliższą niedzielę 1 września br. w parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza w Rumii odbędzie się niezwykłe przedstawienie.

Wydarzenie wpisuje się w 73. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny. Wydarzenie wpisuje się w 73. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny.
Archiwum Ks. Krzysztofa Ławrukajtisa

Historia sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki", skazanej na karę śmierci przez komunistyczne władze stała się inspiracją dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku do przygotowania sztuki pt. "Sprawa Danki". Kobiety działające w grupie teatralnej "Per aspera ad astra" mają już na swoim koncie kilka projektów.

- Zaangażowanie osadzonych w działalność teatralną ma przede wszystkim wymiar resocjalizacyjny. Dodatkowo, najbliższe przedstawienie pięknie wpisuje się w przeżywaną 73. rocznicę śmierci "Inki" i 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - mówi ks. Krzysztof Ławrukajtis, kapelan Aresztu Śledczego w Gdańsku.  

Spektakl "Sprawa Danki" odbędzie się w kościele pw. św. Józefa i Judy Tadeusza, przy ul. Podgórnej 1 w Rumii, po Mszy św. o godz. 12:30, a więc około 13:15.