Tak zaczynała się wojna

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 01.09.2019 23:06

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprosiło na wyjątkowe widowisko muzyczne "Tak zaczynała się wojna".

Widowisko składało się z kilkunastu części, w których przedstawiono 12 miast-symboli i tragiczne historie ludności cywilnej, która padała ofiarą niemieckich i sowieckich ataków. Widowisko składało się z kilkunastu części, w których przedstawiono 12 miast-symboli i tragiczne historie ludności cywilnej, która padała ofiarą niemieckich i sowieckich ataków.
Justyna Liptak /Foto Gość

Okazją do organizacji wydarzenia były obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku Polska doświadczyła niemieckich i sowieckich ataków, odbywających się z pogwałceniem prawa międzynarodowego: bombardowań, brutalnego traktowania jeńców i ludności cywilnej. Z premedytacją niszczono polskie miasta. Szacuje się, że w tym czasie zbombardowano 155 miast i 476 wsi. Celem ataków stała się ludność cywilna, miejsca użyteczności publicznej, domy i szpitale.

Na widowisko składały się kompozycje obrazujące grozę wojny. Jak podkreślali organizatorzy, pozornie neutralny tytuł koncertu kryje w sobie to wszystko, co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku: walkę o przetrwanie, lęk i rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, a zarazem heroizm Polaków i bestialstwo okupantów, którzy dążyli do eksterminacji polskiej ludności.

Na scenie zlokalizowanej przy muzeum wystąpili: Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek, The Dumplings, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Tomasz Szymuś Orkiestra.

Zaprezentowali oryginalne aranżacje znanych utworów oraz nowe kompozycje, zainspirowane wierszami polskich poetów.

Artyści przeprowadzili publiczność przez 12 symbolicznych miast: Gdańsk, Wieluń, Janów Lubelski, Częstochowa, Sulejów, Frampol, Dąbrowa koło Ciepielowa, Zambrów, Warszawa, Zakroczym, Piaśnica i Grodno, gdzie wojna odcisnęła wyjątkowe okrutne piętno.

Widowisko poprowadził Antoni Pawlicki.