Szkoła waszych marzeń - abp Sławoj Leszek Głódź o szkole w Redzie

Piotr Piotrowski

publikacja 02.09.2019 21:19

Metropolita gdański wziął udział w inauguracji roku szkolnego w powiecie wejherowskim. W Zespole Szkół Powiatowych w Redzie otwarto nowy budynek szkoły z salami i pracowniami dla przyszłych specjalistów.

Szkoła waszych marzeń - abp Sławoj Leszek Głódź o szkole w Redzie Otwarcie i poświęcenie nowego budynku szkolnego w PZS w Redzie było świętem lokalnej społeczności. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Szkoła w Redzie, zarządzana przez dyrektor Dorotę Nowicką-Klimowicz, do której w tym roku przybyło ponad 300 uczniów, to ponadpodstawowa placówka powiatu wejherowskiego. Uczniowie kształcą się tu w dwóch głównych specjalizacjach - mundurowych i zawodowych. W tym roku m.in. przyszli architekci krajobrazu, graficy komputerowi i logistycy portowi oraz wojskowi rozpoczną naukę w nowym piętrowym budynku, w kilkunastu nowoczesnych salach. Wszystkie zostały nie tylko w pełni wyposażone, ale zadbano o potrzebny sprzęt komputerowy, oprogramowanie czy specjalistyczne pomoce naukowe. Przestrzenne, wygodne pracownie są nowoczesne i komfortowe dla uczniów. - Marzyliśmy o takiej szkole, bo możemy teraz realizować nasze pasje. To wspaniały prezent, który czekał na nas po powrocie z wakacji - mówi Karol, jeden z uczniów, który będzie się uczył w nowej pracowni.

Na inauguracji roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, a także parlamentarzyści oraz Gabriela Lisius, starosta wejherowski. W uroczystościach wziął udział również abp Głódź, który poświecił placówkę i przypomniał uczniom o historii. - Przeżywamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tym bardziej dziękujemy Bogu, że w roku 2019 możemy w spokoju rozpoczynać rok szkolny. Macie to szczęście, że możecie uczyć się w Polsce wolnej i niepodległej. Znakiem czasu pokoju jest wasza nowa szkoła. Bądźcie dumni z tej szkoły, bo takich szkół nie ma na całym świecie. Tak wspaniale zaprojektowanych, wybudowanych - mówił abp Głódź. Metropolita dodał także, że rozpoczynający się rok szkolny stawia przed uczniami dar nowego czasu. - Należy go mądrze i owocnie zagospodarować. Kochajcie szkołę, bądźcie z niej dumni. Pamiętajcie, że nie jesteście sami - towarzyszy wam cały zastęp życzliwych osób: rodzice, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, duszpasterze. Szanujcie ich, słuchajcie i bądźcie im posłuszni - tłumaczył.

Powiat wejherowski jest utrwalonym historycznie ośrodkiem szkolnym i edukacyjnym. - Kształcenie zawodowe sięga tutaj tradycji organizacji cechowych z XVII i XVIII wieku. To zobowiązuje. Ta szkoła wydawała się marzeniem, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób i środowisk powstało miejsce, które będzie służyło kolejnym pokoleniom w rozwijaniu zawodowych pasji i zainteresowań - mówiła G. Lisius.