Symbol tradycji, wierności i honoru

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 10.09.2019 22:15

W kościele pw. Ducha Świętego w Gdyni miało miejsce poświęcenie i wręczenie sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych.

Sztandar poświęcił bp Zbigniew Zieliński. Sztandar poświęcił bp Zbigniew Zieliński.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Uroczystą Eucharystię odprawił oraz homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. Hierarcha podkreślał wartość sztandaru dla społeczności. - To znak rozpoznawczy, używany w różnych kulturach w wielu rejonach świata. Wokół tego typu znaków gromadzili się żołnierze wyruszający na bitwy i podboje - mówił. - Współcześnie funkcję chorągwi przejęły sztandary. Nie mają one już znaczenia militarnego, ale nadal są obdarzane szczególną opieką przez posiadające je jednostki. Oprócz sztandarów wojskowych występują także sztandary szkolne, organizacyjne oraz należące do różnych instytucji rządowych i pozarządowych - zaznaczył bp Zieliński. - Sztandar jest symbolem sławy i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. Od chwili wręczenia towarzyszy w każdej uroczystości - dodał kaznodzieja.

Biskup zaznaczył również etos pracy kolejarzy - Chcecie jako starsza generacja pracowników przekazać tradycje i pamięć młodszym kolegom, którzy, mamy nadzieję, będą je kultywować i zostawią trwały ślad waszej działalności. Śmiałe plany na przyszłość i przywiązanie do historii, a przede wszystkim idea służby drugiemu człowiekowi - to etos kolejarskiego munduru - mówił biskup.

- Chrześcijaństwo jest religią życia: gesty i znaki muszą wyrażać wewnętrzną dyspozycję. Sprawując Eucharystię, odnawiamy w sobie pragnienie codziennego składania swojego życia w ofierze posłuszeństwa Bogu Ojcu. Jeśli tak się nie dzieje, będziemy wewnętrznie rozdarci: nasze życie toczyć się będzie obok naszej religijności, zupełnie tak, jak gdyby Bóg nie istniał - zakończył bp Zieliński.

- Poświęcenie sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych przy Zakładzie Północnym PKP Intercity SA wpisuje się w obchody jubileuszu 10-lecia istnienia. Jest on wyrazem dumy maszynistów z tego, że mogą należeć do kolejarskiej rodziny i wypełniać swoje obowiązki zgodnie z branżowym zawołaniem: "Niech nas łączy honor i więź zawodowa". Poświęcony sztandar jest symbolem tego honoru i więzi, które ich łączą - mówi ks. Piotr Wulgaris, duszpasterz kolejarzy w archidiecezji gdańskiej.