Zaczerpnąć siłę do ofiarnej służby

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 30.09.2019 20:30

Na Jasnej Górze odbyło się XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Środowiska Policyjnego, w którym uczestniczyła pomorska delegacja na czele z ks. Bogusławem Głodowskim, diecezjalnym kapelanem.

W XVIII Spotkaniu Środowiska Policyjnego na Jasnej Górze uczestniczyła delegacja pomorskiej policji. W XVIII Spotkaniu Środowiska Policyjnego na Jasnej Górze uczestniczyła delegacja pomorskiej policji.
Duszpasterstwo pomorskiej policji

Z Trójmiasta wyruszyła kilkunastoosobowa grupa policjantów wraz ze swoimi rodzinami. Pielgrzymowała m.in. delegacja pocztu sztandarowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz z dowódcą Kompanii Honorowej podkom. Grzegorzem Matczakiem. Na Jasną Górę przybył również nadinsp. Jarosław Rzymkowski, komendant wojewódzki policji w Gdańsku, wraz z małżonką.

Spotkanie środowiska policyjnego rozpoczęło się na palcu Biegańskim w Częstochowie, gdzie złożona została wiązanka kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Po przyjęciu meldunku funkcjonariusze wyruszyli Aleją Najświętszej Maryi Panny w kierunku Jasnej Góry. Centralnym punktem była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego.

W czasie homilii biskup podkreślał cel dorocznego spotkania. - Środowiska policyjne spotykają się na modlitwie w sanktuarium Narodu Polskiego, aby zgłębiać motywacje i zaczerpnąć sił do jeszcze lepszej i ofiarnej służby Bogu, ojczyźnie i społeczeństwu. Tegoroczne spotkanie jest jednak wyjątkowe. Przypada bowiem w czasie jubileuszu 100. rocznicy powołania Policji Państwowej - mówił bp Guzdek.

Hierarcha odniósł się również do założeń powstania polskiej policji. - Patrząc przez pryzmat wiary, możemy powiedzieć, że w ojczyźnie odrodzonej po 123 latach zaborów dokonało się pewnego rodzaju misterium wybrania, uznania i zaufania. Kiedy powołana została Policja Państwowa, sprawujący władzę wybrali wielu mężczyzn i kobiet, uznając ich za godnych powierzenia im sprawy bezpieczeństwa i troski o przestrzeganie prawa. Zostali obdarzeni wielkim zaufaniem, że gdy zajdzie taka potrzeba, do końca wypełnią rotę policyjnego ślubowania. I tego zaufania nie zawiedli - podkreślał biskup polowy WP.

Na spotkanie środowisk policyjnych przybyli komendanci wojewódzcy, powiatowi, miejscy i rejonowi, funkcjonariusze policji z całego kraju wraz z rodzinami. Łącznie w pielgrzymce wzięło udział ok. 2 tys. osób.