Inauguracja roku akademickiego w GAKT

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 12.10.2019 17:46

Eucharystią w górnym kościele gdyńskiej parafii NSPJ rozpoczęła się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego GAKT. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Inauguracja roku akademickiego była również świętem absolwentów kończących naukę na różnych prowadzonych przez uczelnię kierunkach. Dyplomy wręczył abp Sławoj Leszek Głódź. Inauguracja roku akademickiego była również świętem absolwentów kończących naukę na różnych prowadzonych przez uczelnię kierunkach. Dyplomy wręczył abp Sławoj Leszek Głódź.
Justyna Liptak /Foto Gość

Inauguracja przypada w przededniu Dnia Papieskiego. "Wstańcie, chodźmy!" - to papieskie hasło wpisuje się w początek roku akademickiego naszej wspólnoty, bo to zaproszenie, by iść za Chrystusem. Niech ta Msza św. stanie się dla nas wszystkich źródłem siły i światła na ten nowy rok akademicki - mówi ks. prof. Jacek Bramorski, rektor Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego.

Homilię wygłosił ks. prof. Tomasz Wielebski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Jezus Chrystus jest tym, który wskazuje nam drogę. My jako jego uczniowie musimy wsłuchać się w Jego słowo, a następnie zanieść je światu. Boże słowo jest naszą latarnią, a jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie fragmentaryzacji i cząstkowości, gdy sprzed naszych oczu ginie szersza perspektywa działań - mówił kaznodzieja.

Druga część uroczystości odbyła się w dolnym kościele. Wzięli w niej udział wykładowcy, studenci i słuchacze Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego, a także reprezentanci zaprzyjaźnionych uczelni wyższych. Gości przywitał ks. J. Bramorski.

- Zakres zadań, które obecnie stają przed Kościołem trafnie charakteryzuje wezwanie:"Wstańcie, chodźmy!" będące mottem 19. Dnia Papieskiego. To bardzo ważne wezwanie wobec zagrożeń, pośród których przychodzi nam dzisiaj głosić Ewangelię. To jest wezwanie, by ze spokojem głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie - podkreślił rektor.

- Odpowiadając na to wezwanie nasza uczelnia przygotowuje osoby świeckie i zakonne do uczestniczenia w misji ewangelizacyjnej Kościoła. Owocem tego kształcenia jest grono ponad 1200 absolwentów - mówi.

- Nasze kolegium dokształca osoby świeckie w ramach studiów podyplomowych z teologii, aby mogły w sposób kompetentny odpowiadać na dzisiejsze wyzwania kulturowe i duchowe. Bo potrzebni są mądrzy, odpowiedzialni świadkowie wiary, którzy wstaną i pójdą, niosąc przesłanie Ewangelii do różnych środowisk - podkreślił ks. Bramorski.

- Realizujemy w naszym kolegium ofertę edukacyjną skierowaną zarówno do duchowieństwa,jak i do osób świeckich. Młodzi kapłani naszej archidiecezji na studiach podyplomowych pogłębiają swoją formację w zakresie teologii praktycznej. W tym roku 6 młodych księży uzyskało licencjat kościelny na Wydziale Teologicznym KSW w Warszawie - dodał.

- Osoby świeckie mogą natomiast poszerzać swoją wiedzę religijną w ramach Szkoły Biblijnej, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Pomagamy również w formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz prowadzimy kursy dla narzeczonych. Od ubiegłego roku działa Archidiecezjalny Katechumenat Dorosłych, w którym odbywa się przygotowanie osób dorosłych do przyjęcia sakramentu chrztu św., bierzmowania i Eucharystii - mówił.

Rektor podkreślił, że poprzez wszystkie realizowane dzieła gdyńska uczelnia stała się centrum formacyjnym archidiecezji gdańskiej, dokształcając młodych kapłanów, siostry zakonne jak i osoby świeckie. Ale nie byłoby to możliwe bez wsparcia osób, które rozumieją to zagadnienie.

Ks. Bramorski dodał, że w tym roku, metropolita gdański powierzył GAKT nowe zadanie - ustanawiając tutaj Szkołę Liderów i Animatorów Archidiecezji Gdańskiej. Stworzy to możliwość, aby jeszcze bardziej formować duchowo i teologicznie wiernych świeckich, którzy w lokalnych wspólnotach będą stanowili dużą pomoc dla kapłanów w ich posłudze duszpasterskiej - kontynuował.

- Przygotowujemy się do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Jego nauczanie to prawdziwy skarbiec, nie tylko w zakresie doktryny, ale i mądrości życiowej - zakończył.

Słowo kończące inaugurację wygłosił abp Głódź. Podkreślił, że Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne, choć jest uczelnią małą, to pełni ważną rolę edukacyjną i jest bardzo potrzebne. - Tutaj poszerza się spektrum kształcenia zarówno osób świeckich oraz duchownych, za co bardzo dziękuję - mówił metropolita.

Wykład inauguracyjny, zatytułowany "Planowanie duszpasterskie Kościoła w Polsce. Między ideałem, a rzeczywistością" wygłosił ks. prof. Tomasz Wielebski.