Gdyńskie miejsce błogosławionego męczennika

Piotr Piotrowski

publikacja 16.10.2019 06:12

Minęła 77. rocznica śmierci bł. ks. Władysława Miegonia, zamęczonego w obozie w Dachau. W roku błogosławionych męczenników gdańskich warto odwiedzić miejsce posługi duchownego - kościół pw. MB Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu, należący do rzymskokatolickiej parafii wojskowej Marynarki Wojennej RP.

Gdyńskie miejsce błogosławionego męczennika Gdyński kościół to miejsce posługi błogosławionego i zabytek sztuki modernistycznej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Kościół garnizonowy Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu ma ogromne znaczenie symboliczne dla międzywojennej historii miasta. To jeden ze świadków odradzającej się Marynarki Wojennej II RP i budowy głównego portu wojennego w Gdyni-Oksywiu. To także miejsce posługi bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia, który działał tu do września 1939 r.

Obiekt został zbudowany według projektu znanego architekta Mariana Lalewicza z 1932 r. Budynek reprezentuje najwyższej klasy architekturę modernistyczną. Do budowy marynarskiej świątyni pod kierunkiem bł. ks. Władysława przystąpiono w 1934 r. Kościół został oddany do użytku latem 1939 r., dwa tygodnie przed wybuchem wojny. - To świątynia z wielką historią w tle. Modlił się tu wielokrotnie i uczestniczył w Eucharystiach adm. Józef Unrug, przedwojenny dowódca Floty. Posługiwał tu bł. ks. Władysław Miegoń, kapelan Floty i administrator marynarskiej parafii, zamęczony w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Prywatnie mój krewny, brat mojego dziadka Jana - mówi Tomasz Miegoń, dyrektor gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej. O ks. Miegoniu parafianie z Gdyni mówili: "nasz ojciec". Marynarzom i ubogim rozdawał swój żołd, organizował kursy dla analfabetów. Trafił do niemieckiej niewoli we wrześniu 1939 r., gdyż nie chciał pozostawić rannych marynarzy. Potem, za organizację uroczystości patriotycznych 11 listopada w oflagu, został przeniesiony do obozu w Buchenwaldzie. Stamtąd trafił do Dachau, wyniszczony przez choroby i nieludzkie warunki obozowe zmarł 15 października 1942 r. W czerwcu 1999 r. św. papież Jan Paweł II beatyfikował księdza wraz z czwórką osób duchownych posługujących przed wojną na Pomorzu. Decyzją abp. Sławoja Leszka Głódzia obecny rok liturgiczny w diecezji został ogłoszony Rokiem Błogosławionych Męczenników Gdańskich.

O błogosławionym rozmawiamy w numerze 42. Gościa Gdańskiego, na 27 października, z Tomaszem Miegoniem, jego krewnym i dyrektorem Muzeum Marynarki Wojennej.