"Pusta noc" w Rumi

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 18.10.2019 18:01

Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku zaprasza na widowisko oparte o kaszubski obyczaj pożegnania ze zmarłym w ostatnią noc przed pogrzebem.

"Pusta noc" to nieco zapomniany, kaszubski obyczaj gromadzenia się w ostatnią noc przed pogrzebem w domu zmarłego. Obyczaj, który pozwalał oswoić się człowiekowi ze śmiercią i zachęcał do refleksji. "Pusta noc" to nieco zapomniany, kaszubski obyczaj gromadzenia się w ostatnią noc przed pogrzebem w domu zmarłego. Obyczaj, który pozwalał oswoić się człowiekowi ze śmiercią i zachęcał do refleksji.
Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku

Widowisko "Pusta noc" to dzieło na orkiestrę smyczkową, chóry i solistów, aktorów i multimedia. - Niezwykłość projektu to nieszablonowa koncepcja łącząca słowo, obraz, ciszę i dźwięk oraz ciemność i światło - wyjaśnia Monika Baran, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

Obok siebie zostaną zestawione klasyczne elementy koncertu symfonicznego z udziałem chóru z nowoczesnymi elementami multimedialnych projekcji oraz efektów świetlnych i dźwiękowych.

W zamyśle twórców, widowisko "Pusta noc" ma być nie tylko formą artystyczną wypowiedzi na temat nie istniejącego już obrzędu pustej nocy, ale także przypomnieniem tego tradycyjnego rytuału i okazją do refleksji na ludzkim życiem.

- Nasz projekt może stać się kontrapunktem do pojawiających się w polskiej kulturze zwyczajów z innych kultur - dodaje M. Baran.

Reżyseria Wojciech Rybakowski, kompozycja i aranżacja muzyczna Cezary Paciorek, autor testów Jerzy Stachurski. Oprawa muzyczna Camerata Musicale - Wejherowski Chór Mieszany pod dyrekcją Aleksandry Janus. Wystąpią, m.in.: Katarzyna Bierecka - sopran, Marcin Miloch - baryton oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 18 października. Start o godz.19 w parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza w Rumi, ul. Podgórna 1. Wstęp wolny.


Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".