Epitafium upamiętniające wieloletniego proboszcza bazyliki Mariackiej

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 21.10.2019 20:59

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, przewodniczył Mszy św. w drugą rocznicę śmierci śp. ks. inf. Stanisława Bogdanowicza.

Po Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia epitafium upamiętniającego wieloletniego proboszcza bazyliki Mariackiej. Po Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia epitafium upamiętniającego wieloletniego proboszcza bazyliki Mariackiej.
Justyna Liptak /Foto Gość

Uroczysta Eucharystia miała miejsce w bazylice Mariackiej. Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

- Ukształtowała go - jak wielu mieszkańców Gdańska przybyłych tu po wojnie - piękna i bogata tradycja wileńska. Przyszedł na świat z początkiem II wojny światowej. Potem była repatriacja do Gdańska. Tutaj zdaje maturę, wstępuje do Gdańskiego Seminarium Duchownego - należy do historycznego pierwszego rocznika. W roku 1962 przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk biskupa Edmunda Nowickiego. Podejmuje studia na KUL. Posługuje jako wikariusz w Pruszczu Gdańskim, następnie jest referentem katechetycznym w kurii biskupiej, a od 1969 roku rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie - przypomniał biskup Zieliński.

- Był proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, a następnie w latach 1979-2014 proboszczem tej bazyliki, gdzie w czasach PRL był oparciem dla prześladowanych ludzi Solidarności. Przygotowywał ucieczkę Andrzeja Michałowskiego i Antoniego Grabarczyka z Sądu Marynarki Wojennej, pomagał w ukrywaniu się w czasie stanu wojennego Jerzemu Romanowi, Krzysztofowi Dowgialle i Bogdanowi Borusewiczowi, organizował pomoc dla rodzin uwięzionych i internowanych. W czasie strajków odprawiał Msze św. w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Jako proboszcz bazyliki Mariackiej ubiegał się o zwrot rozproszonych po wojnie dzieł sztuki w celu przywrócenia świątyni historycznego wystroju - wspominał hierarcha.  

- Dwa lata temu odszedł po wieczną nagrodę do Pana. Spoczywa w tej bazylice w Krypcie Kapłanów Gdańskich. Niesamowite było to, jak żył. Ten stanowczy w sprawach pryncypialnych człowiek, wymagający - równocześnie łagodny i dobry. Łączył w sobie godność ze skromnością - dodał biskup.

Podkreślił również, że był jego następcą na urzędzie proboszcza bazyliki Mariackiej. - Stałem się jego dłużnikiem. Zaszczytem było pracować u jego boku, uczyć się i chłonąć bogactwo osobistej kultury i dziedzictwo gdańskiego Kościoła - mówił bp Zieliński.

Po Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia epitafium upamiętniającego wieloletniego proboszcza bazyliki Mariackiej.

Ks. Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Litwie. Był autorem 53 książek oraz ponad 320 artykułów dotyczących historii oraz architektury i dziejów gdańskich kościołów. Pod pseudonimem Stan Bogdan pisał bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie". W 1996 roku został wyróżniony godnością infułata, był kanonikiem gremialnym gdańskiej kapituły metropolitalnej, sędzią Trybunału Metropolitalnego, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, rzemieślników i kombatantów, asystentem Akcji Katolickiej, konsultorem diecezjalnym i egzaminatorem synodalnym oraz w latach 2008-2016 wikariuszem generalnym archidiecezji gdańskiej.

W latach 1997-2001 był członkiem Kapituł Medalu św. Wojciecha i Medalu Księcia Mściwoja II, nadawanych przez Radę Miasta Gdańska. W 1998 otrzymał niemiecki Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec I klasy. W 2001 został odznaczony Medalem św. Wojciecha za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów Gdańska, szczególnie gdańskiego Kościoła i podejmowanych działań na rzecz ocalenia gdańskich zabytków. W 2004 uhonorowany został tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. W 2005 otrzymał srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 28 kwietnia 2008 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. W 2017 pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności na rzecz Kościoła katolickiego w Polsce oraz zachowania dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną wśród środowisk kombatanckich - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.