Smartfony zamienione na gole

Piotr Piotrowski

dodane 24.10.2019 06:31

Boiskow@ Sieć Ludzi Zaangażowanych to pilotażowy projekt w skali Polski gdańskiej Caritas walczący z e-uzależnieniami. Ministranci i lektorzy zamiast spędzać czas przed komputerami i ze smartfonami, trenują pod okiem profesjonalistów piłkę nożną.

Smartfony zamienione na gole Dominik Knaak z Caritas przekazuje sprzęt ks. Damianowi Ranachowskiemu z parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku-Starych Szkotach. Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Gdańska Caritas postanowiła walczyć z uzależnieniem dzieci i młodzieży od Internetu, smartfonów i komputerów - właśnie wystartował program, który chce zmienić złe nawyki dzieciaków i zaproponować im zupełnie inną aktywność. Akcja jest skierowana do ministrantów i lektorów z całej archidiecezji gdańskiej. - Pomysł jest prosty: odciągnąć dzieci od smatfonów i komputerów na boiska piłkarskie. To skuteczna recepta na problemy, ale dziś dzieci trzeba zachęcić, bo oferta internetowa działa silnie na emocje. W naszym projekcie zadbaliśmy o tzw. wartości dodane - piłkarskie stroje, sprzęt, profesjonalne szkolenie z trenerem. I to zadziałało - mówi Dominik Knaak, odpowiedzialny w Caritas Archidiecezji Gdańskiej za realizację projektu.

Do projektu włączył się jako partner Klub Piłkarski Jantarek z Władysławowa oraz ks. Piotr Belecki, diecezjalny koordynator Liturgicznej Służby Ołtarza, który zachęcał ministrantów i lektorów do udziału w nim. Już 30 parafii z całej diecezji, od półwyspu Helskiego przez całe Trójmiasto i okolice do Pruszcza Gdańskiego i Cedr Wielkich, rozpoczęło zajęcia. Odbywają się na boiskach pod gołym niebem oraz w halach i salach gimnastycznych. Prowadzą je profesjonalni trenerzy z licencją oraz absolwenci AWF z wieloletnim doświadczeniem.

- Projekt sfinansował Narodowy Instytut Wolności w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a zaangażował się sportowo Klub Piłkarski Jantarek z Władysławowa. Wszystkie działania są zaplanowane, jest program, są cele, młodzież jest pod opieką profesjonalistów - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Lista parafii uczestniczących w projekcie:

Chętni, którzy chcieliby dołączyć do grup, w miarę wolnych miejsc, powinni kontaktować się z koordynatorami projektu w tych parafiach. Szczegóły na: https://www.caritas.gda.pl/boiskow-siec-zaangazowanych/

Więcej o projekcie archidiecezjalnej Caritas w numerze 43 Gościa Gdańskiego na 27 października.