Recepta na świętość - uroczystość Wszystkich Świętych na gdańskim cmentarzu centralnym

Piotr Piotrowski

publikacja 01.11.2019 19:43

Procesja i Msza św. w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu Srebrzysko - to główne uroczystości tego dnia w gdańskim kościele. Gdańszczanie modlili się za zmarłych i wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim rozważali pojęcie świętości.

Recepta na świętość - uroczystość Wszystkich Świętych na gdańskim cmentarzu centralnym Bp Zbigniew Zieliński poprowadził procesję i odprawił Mszę św. na gdańskim cmentarzu z tłumem wiernych. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Modlitewne spotkanie rozpoczęła tradycyjna procesja wiernych z hierarchą, nawiedzająca m.in. groby kapłanów na cmentarzu. Po niej rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Zbigniew. W koncelebrze uczestniczyli księża z pobliskiej parafii MB Nieustającej Pomocy, kapłani z oliwskiego dekanatu, ojcowie zmartwychwstańcy i jezuici.

Odprawiono ją przy cmentarnym krzyżu, rokrocznie stanowiącym scenerię popołudniowej uroczystej liturgii. Słowo Boże wygłosił bp Zieliński.

- Przybywamy dzisiaj na cmentarze, aby przeżywać wspólnie uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętamy o naszych bliskich, o przodkach, ale też ta wizyta jest okazją do wspomnienia o świętych - mówił biskup.

Tegoroczne rozważanie bp. Zbigniewa koncentrowało się na istocie i drodze do świętości. - Gdy spotykamy wśród żyjących ludzi dobrych, dążących do świętości, obcowanie z nimi sprawia, że jeszcze bardziej możemy pojąć, co znaczy osiągać świętość. Świętość dziś kłóci się z logiką współczesnego świata - dodał.

Kaznodzieja przypomniał też, że droga do świętości jest otwarta dla wszystkich. - Możemy na nią zabrać innych. Musimy budować też pomosty między ziemią a niebem. W tych wysiłkach nie może nam zabraknąć jednego - nadziei. Mają ją możemy się uświęcać. I to jest dzisiejsza recepta na świętość - zakończył bp Zieliński.

W uzyskaniu świętości zmarłych możemy pomóc im, modląc się za nich i - pod zwykłymi warunkami - zyskując odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie, od 1 do 8 listopada, za pobożne, modlitewne nawiedzenie cmentarza. Warunkami uzyskania odpustu zupełnego są wzbudzenie intencji jego otrzymania, bycie w stanie łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie w tym dniu Komunii św. oraz odmówienie "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" i modlitwy w intencjach, w których modli się każdego dnia papież.