Wieczory refleksji religijnej i społecznej w Gdańsku

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 20.11.2019 22:41

W klubie parafialnym "Fides" przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Wieczory refleksji religijnej i społecznej". To już 23. edycja wydarzenia.

Alina Strzałkowska jest specjalistką ds. wychowania do życia w rodzinie. Alina Strzałkowska jest specjalistką ds. wychowania do życia w rodzinie.
Justyna Liptak /Foto Gość

Formułując ten temat, stwierdziliśmy, że nacisk na uwzględnienie cnoty czystości jest szczególnie potrzebny, gdyż w dzisiejszym świecie ta cnota wydaje się odchodzić do lamusa - mówi Antoni Kakareko, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

- Nie jest prawdą, że w polskiej szkole brakuje edukacji seksualnej typu A, czyli wychowania do abstynencji - czystości przedmałżeńskiej. Polska szkoła w tym temacie wspiera rodziców bardzo mocno - mówi Alina Strzałkowska, specjalista ds. wychowania do życia w rodzinie.

Temat konferencji A. Strzałkowskiej odnosił się do wychowania dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskim, ze szczególnym wskazaniem na cnotę czystości. Prelegentka podkreśliła, że jesteśmy monogamiczni. - Tak zostaliśmy zaprogramowani. Dowodzą tego badania naukowe, z którymi można się zapoznać. Istnieją tzw. neurohormony, które nasz mózg uwalnia na skutek relacji z drugą osobą. Pierwszy odkryty to oksytocyna, który wywołuje m.in. poczucie szczęścia. Im dłużej trwa związek, tym poziom oksytocyny jest wyższy, ale spełniony musi zostać ten jeden, najbardziej oczywisty, warunek - wierności małżeńskiej - mówi A. Strzałkowska. - To powinno wyraźnie wybrzmieć, że jeżeli chce się doświadczyć prawdziwego szczęścia, to powinno się zachować czystość do ślubu, a następnie wierność w małżeństwie. Mówimy o tym młodym ludziom w szkołach. Młody człowiek potrzebuje wzorców i środowiska, które podobnie myśli i czuje - dodaje prelegentka.

Alina Strzałkowska przytoczyła słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Sandomierzu w roku 1999: "Cywilizacja śmierci chce zniszczyć czystość serca. Jedną z metod tego działania jest celowe podważanie wartości tej postawy człowieka, którą określamy cnotą czystości. Jest to zjawisko szczególnie groźne, gdy celem ataku stają się wrażliwe sumienia dzieci i młodzieży. Cywilizacja, która w ten sposób rani lub nawet zabija prawidłową relację człowieka do człowieka, jest cywilizacją śmierci, bo człowiek nie może żyć bez prawdziwej miłości. Wychowanie do czystości jest jednym z wielkich zadań ewangelizacyjnych, jakie stoją obecnie przed nami". - Te słowa padły 20 lat temu i są niejako proroczym przesłaniem dla nas, współczesnych - podsumowuje.

Przed nami jeszcze dwa spotkania w ramach cyklu "Wieczorów refleksji religijnej i społecznej". W czwartek 21 listopada ks. prał. dr Mirosław Paracki poruszy temat związany z darami i owocami Ducha Świętego.

Ostatnie spotkanie odbędzie się w piątek 22 listopada, prelegentem będzie Elżbieta Grot, która przybliży "Męczeństwo błogosławionych kapłanów gdańskich w pamięci świadków - Polonii i obozu Stutthof".

Spotkania rozpoczynają się o godz. 19. Wstęp wolny. Wydarzenie organizowane jest przez parafialny oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Stowarzyszenie Bratniej Pomocy im. bł. ks. Bronisława Komorowskiego.