"Kurtyna" daje równe szanse

juli

dodane 22.11.2019 09:12

Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gdyni. Jego czwarta edycja - z kilku powodów będzie - miała wyjątkowy charakter.

Miejscem spotkań i główną sceną teatralną jest budynek kościoła Chrystusa Króla na Małym Kacku. Miejscem spotkań i główną sceną teatralną jest budynek kościoła Chrystusa Króla na Małym Kacku.
Justyna Liptak /Foto Gość

Przeglądowi zostanie nadane imię Marka Hermanna - współtwórcy Katolickiego Amatorskiego Centrum Kultury i pomysłodawcy festiwalu. Tegoroczną edycję przeglądu na cześć 100. rocznicy przyłączenia Kaszub do Polski urozmaicą kaszubskie akcenty.

Organizatorom wydarzenia przyświeca prosty i jasny cel - aby stworzyć amatorskim teatrom przestrzeń do zaprezentowania swojego dorobku. "Kurtyna" łączy pasjonatów teatru w rodzinne grono. Grupy teatralne biorące udział w festiwalu w swoich sztukach poruszają tematy ważne, ponadczasowe, często dotykające sfery duchowej i udowadniają, że współczesna sztuka nie musi być wulgarna, by była atrakcyjna. To prawdopodobnie jedyny przegląd w Polsce, podczas którego ma miejsce prawdziwa integracja bez barier. "Kurtyna" daje wszystkim równe szanse. Na tych samych prawach i zasadach rywalizują teatry, które tworzą aktorzy z niepełnosprawnościami, jak i grupy składające się z osób w pełni sprawnych.

Miejscem spotkań i główną sceną teatralną jest budynek kościoła Chrystusa Króla na Małym Kacku. To tam wystąpią grupy z Wejherowa, Bolszewa, Rumi, Gdyni, Sopotu, Gdańska. Do tegorocznego przeglądu zakwalifikowały się również teatry z Pniewitego, Biskupca, Kłodzka, Piły, Kalisk i Warszawy.

Festiwal wystartuje 24 listopada o godz. 18. Rozpocznie się Mszą św., a następnie widzowie obejrzą spektakl otwarcia. Przedstawienia będzie można zobaczyć od 25 do 29 listopada od godz. 18.45. Wręczenie nagród nastąpi 30 listopada o godz. 15. "Kurtynę" zamknie koncert zespołu Arka Noego. Wstęp na przegląd jest wolny.

- Kurtyna nie odbyłaby się bez zaangażowania 50 wolontariuszy, którzy na czas festiwalu już po raz czwarty specjalnie biorą urlop - mówi Jarosław Szydłak, prezes Zarządu Stowarzyszenia "Katolickie Amatorskie Centrum Kultury". - Jesteśmy też wdzięczni wszystkim osobom, które materialnie wsparły przegląd oraz miastu Gdynia za to, że dofinansowało naszą inicjatywę. Dzięki temu możemy przygotować przegląd bardzo profesjonalnie - ze sceną, kulisami czy reflektorami i potrzebnym sprzętem - dodaje J. Szydłak.

Prezydent Gdyni ufundował Złotą Kurtynę, czyli pierwszą nagrodę o wartości 3000 zł oraz dwie nagrody specjalne, każda o wartości 1000 zł. - Gdynia jako miasto bez barier po raz kolejny udowadnia, jak ważna jest dla nas integracja. Ogromnie się cieszymy, że możemy wesprzeć inicjatywę, która w wyjątkowy sposób promuje działalność osób z niepełnosprawnościami. Tym bardziej że spektakle prezentowane podczas "Kurtyny" zmuszają do refleksji i nierzadko wywołują łzy wzruszenia. Przegląd jest dowodem na to, że amatorzy nie muszą ustępować profesjonalistom - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W trakcie przeglądu do dyspozycji gości będzie Cafe Wieża, a w niej kawa, herbata i słodkości. To miejsce, w którym odbywają się twórcze dyskusje, a także konsultacje przed i po spektaklach. - Dbamy o to, żeby każda edycja "Kurtyny" była inna. W tym roku pojawią się elementy kaszubskie, ponieważ chcemy przypomnieć o 100. rocznicy przyłączenia Kaszub do Polski. Kaszubski wystrój zyska Cafe Wieża, w menu pojawią się kaszubskie przysmaki, prezentację finalistów poprzedzą kaszubskie gadki, piosenki i kabaret - podkreśla Monika Baran z biura prasowego festiwalu.

Festiwal odbywa się pod patronem "Gościa Niedzielnego".