Jej źródło leży w Bogu

Justyna Liptak

|

Gość Gdański 48/2019

publikacja 28.11.2019 00:00

Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Towarzystwo Edukacyjne „Lokomotywa”, z cyklu „Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku”.

Uczestnicy szukali odpowiedzi na ważkie pytania. Uczestnicy szukali odpowiedzi na ważkie pytania.
Justyna Liptak /Foto Gość

Temat tegorocznego sympozjum brzmiał: „Miłość – tyle dasz, ile masz”. Wykład wprowadzający wygłosił bp Zbigniew Zieliński. – Sam fakt, że wypełniamy siebie miłością, upoważnia nas do tego, by się nią dzielić, nawet jeśli wydaje się nam, że jest ona w nas jeszcze bardzo skarłowaciała – mówił. Podkreślił, że miłość jest ogromnym darem, którego uczymy się całe życie. – W dziedzinie miłości chciałbym odwołać się do kart Pisma Świętego i podkreślić, że ma ona swoje źródło w Bogu. Czy potrafimy używać języka miłości w stosunku do ludzi, których kochamy? Czy potrafimy mówić wprost „kocham cię”? Może warto wprowadzić równowagę między tym, co czujemy, a tym, co mówimy – podkreślił bp Zieliński.

Wśród prelegentów był również m.in. ks. Marek Dziewiecki, który poruszył temat „Jak kochać tych, którzy nie kochają, lecz krzywdzą?”. – Człowiek w głębokim kryzysie jest zakochany w jakimś stylu życia, który go wyniszcza. Kiedy przychodzi nam kochać osobę w takim kryzysie, to przychodzi nam również zrozumieć, że jest to ktoś, kto nałogowo oszukuje samego siebie – alkoholik wierzy, że nie jest alkoholikiem, człowiek brutalny wierzy, że nie jest brutalny – mówił. Dodał, że w im głębszym człowiek jest kryzysie, tym mniej reaguje na naszą miłość i na nasze cierpienie. – Czy można kochać, kiedy ktoś na tę naszą oraz Bożą miłość nie zważa? Można. Uczy nas tego przypowieść o synu marnotrawnym. Widzimy tam mądrze i miłosiernie kochającego ojca – podkreślił prelegent. – Możemy kochać krzywdziciela, a jednocześnie się przed nim bronić. Tak jak żona broni się przed mężem alkoholikiem, który męczy ją i dzieci. To jest przejaw miłości, gdyż wtedy on ma mniej na sumieniu, krócej krzywdzi, bo ona się broni. Jest na tyle mądra, że potrafi siebie i dzieci obronić, broni także tego krzywdziciela przed nim samym – wyjaśnił ks. Dziewiecki.