Gdańsk. Zakończył się Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej

Piotr Piotrowski

publikacja 13.12.2019 14:40

Dwa kongresowe dni to ponad 15 wykładów, dyskusji i prelekcji. Do stolicy Pomorza przyjechało ponad 70 prelegentów z całej Polski.

Gdańsk. Zakończył się Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej W gdańskiej konferencji wzięło udział ponad 70 prelegentów, głównie historyków i duchownych. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Ojciec Zdzisław Duma, gwardian Domu Zakonnego Zakonu Mniejszych Kapucynów w Gdańsku, był pomysłodawcą i organizatorem kongresu, który odbywał się w Muzeum II Wojny Światowej i kościele św. Jakuba. - Ukazaliśmy w wielkim przybliżeniu życiorysy 108 błogosławionych męczenników. Dzięki wystąpieniom historyków i duchownych mogliśmy zastanowić się, jak wykorzystywać postawy tych bohaterów w naszej codzienności. Dziś z pewnością możemy się od nich nauczyć prawdziwego heroizmu, człowieczeństwa i pokory. Wyznawane przez nich wartości są wciąż aktualne również dzisiaj - mówi o. Duma.

Dla dyrektora muzeum Karola Nawrockiego kongres był integralnym uzupełnieniem narracji placówki. - To dyskusja i ogromna, rzetelna wiedza o nieznanych lub zapomnianych postaciach polskiego Kościoła. Traktujemy ten kongres jako pewien rodzaj upomnienia się o pamięć błogosławionych męczenników II wojny światowej. Było to także doskonałe forum o wartościach, którymi żyli błogosławieni - mówi K. Nawrocki.

Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej poświęcono osobom wyniesionym na ołtarze 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II. Celem sympozjum było rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, a także promocja działań na rzecz utrwalania pamięci narodowej. Wśród 108 męczenników jest 5 z Pomorza: ks. Władysław Miegoń, ks. Marian Górecki, ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski i s. Alicja Kotowska. Dedykowano im w archidiecezji gdańskiej kończący się rok.