Gdańsk. Upamiętnili ofiary stanu wojennego

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 13.12.2019 15:37

W 38. rocznicę wprowadzeniu stanu wojennego na pl. Solidarności w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtego czasu na Wybrzeżu.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.
Justyna Liptak /Foto Gość

Stan wojenny to ogromna tragedia, będąca najczarniejszą kartą współczesnej historii Polski. Była to dekada, która miała odebrać nam nadzieję na wolną i niepodległą ojczyznę. Wspominamy dzisiaj ofiary tamtego czasu i ich poświęcenie, które nie poszło na marne. Dzięki ich niezłomnej walce my możemy żyć w wolnym kraju. Jesteśmy im wdzięczni, dlatego będziemy przekazywać pamięć o nich, a także o tamtych strasznych czasach kolejnym pokoleniom - mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

- Spotykamy się w miejscu, gdzie wielokrotnie była przelewana krew ludzi, którzy dopominali się o godność człowieka, dopominali się o wolność ojczyzny. Za to do nich strzelano, za to władza komunistyczna represjonowała ich, pozbawiała pracy i wyrzucała z kraju. Wielu lat trzeba było, żeby w wolnej ojczyźnie można było stwierdzić, że stan wojenny był zbrodnią przeciwko narodowi. Jednak zrobiono to na tyle późno, by nie można było pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy tą zbrodnią kierowali - podkreślił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Profesor Mirosław Golon, szef gdańskiego oddziału IPN, zauważył, że z tych, którzy polegli w tamtym czasie, "ostatecznie wyrosło nasze zwycięstwo". - Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego - zamordowanych, tysiącach więzionych, internowanych, masowo zwalnianych z pracy i zmuszanych do emigracji. Pamiętając o tych ofiarach, możemy zakończyć stwierdzeniem: "Wygraliśmy", chociaż cena była bardzo wysoka - mówił.

- Jest ze mną grupka więźniów politycznych, która konsekwentnie od 1993 r. jest tutaj każdego roku, by upominać się o sprawiedliwość, osądzenie zbrodni komunistycznych, o odsunięcie z wymiaru sprawiedliwości sędziów, którzy skazywali w procesach politycznych w PRL - podkreślił Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność".

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy, a także odsłonięciem wystawy poświęconej ofiarom stanu wojennego: Antoniemu Browarczykowi, Piotrowi Sadowskiemu, Wacławowi Kamińskiemu i Janowi Samsonowiczowi.

Organizatorem uroczystości byli NSZZ "Solidarność", IPN Gdańsk oraz Stowarzyszenie "Godność".