Dominikańska wigilia dla bezdomnych w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 22.12.2019 09:51

Ponad 650 osób skorzystało z wieczerzy przygotowanej przez studentów z duszpasterstwa Górka, działającego u gdańskich dominikanów. Ze zgromadzonymi, w dawnej stoczniowej hali, modlił się i łamał opłatkiem bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Dominikańska wigilia dla bezdomnych w Gdańsku Na wigilijnej wieczerzy zgromadziło się ponad 650 potrzebujących osób z całego Trójmiasta. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Wigilia przygotowana przez studentów z DA Górka odbyła się już po raz 26. Zapoczątkował ją ksiądz Michał Zioło, kiedy był duszpasterzem akademickim.

W sumie to cała rzesza osób, które tworzą tę Wigilię. Koordynuje ją duszpasterstwo Górka przy klasztorze dominikanów w Gdańsku.

- Podziwiam tych młodych ludzi. Jest sobotni wieczór, przed samymi świętami. Mogliby powiedzieć, że mają dużo obowiązków, nie mają czasu. A od miesięcy przygotowywali ten jedyny w swym rodzaju wieczór dla osób w trudnym życiowym położeniu - mówi o. Paweł Koniarek OP, duszpasterz akademicki.

Karolina Zabrocka była tegoroczną koordynatorką akcji. - Jest tak dużo osób. Dobrze, że przygotowaliśmy się na większą grupę niż rok temu. A ten wieczór jest wyjątkowy. Bo tu czuć prawdziwą bliskość z drugim człowiekiem - mówi Karolina Zabrocka.

Zgromadzonych na Wigilii pobłogosławił i modlitwę poprowadził bp Zbigniew Zieliński. - Nasze spotkanie rodzi się z potrzeby. Nie tylko życiowej, by pomóc Wam, którzy jesteście w potrzebie. Zawsze też potrzebna jest miłość. Zwłaszcza w święta uświadamiamy to sobie, że nie tylko możemy czekać na dar miłości, ale też się nią wzajemnie podzielić - mówił bp Zbigniew.

Duszpasterz podziękował także studentom za ich trud i wkład w organizację spotkania. - Wielu z Was doświadcza trudności. I w tych Waszych trudach znajdują się ludzie, którzy niosą Wam pomoc. Poświęcili Wam czas, który mogli przeznaczyć na naukę czy inne aktywności. Doceńcie ich wysiłek i nagrodźcie brawami - dodał biskup.

Każdy z uczestników spotkania nie tylko spożył smaczny i syty posiłek. Studenci przygotowali też paczki z jedzeniem i prezentami, które każdy uczestnik wieczerzy zabrał ze sobą.


Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".