Harcerska Msza św. w sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie

Piotr Piotrowski

dodane 22.12.2019 21:25

Przedstawiciele Pomorskiego Okręgu ZHR spotkali się na tradycyjnym opłatku w kościele pw. Matki Bożej Brzemiennej. Liturgię w intencji harcerzy sprawował bp Zbigniew Zieliński.

Harcerska Msza św. w sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie Harcerskie spotkanie w sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie to świąteczna tradycja. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W uroczystej Mszy św. w matemblewskiej świątyni wzięło udział kilkaset harcerek i harcerzy z całego Pomorza oraz harcerscy kapelani. W homilii bp Zieliński skupił się na miłości bliźniego i pojęciu służby drugiemu człowiekowi. - Nikt lepiej niż harcerz nie uosabia pojęcia służby. Macie tę wspaniałą możliwość służenia codziennie drugiemu człowiekowi. Ale w waszej służbie jest miejsce na miłość bliźniego. Nią powinniście się przede wszystkim kierować - mówił hierarcha.

Biskup przypomniał też, że okres Bożego Narodzenia jest szczególnie mocno związany ze służbą harcerską. - Niesiecie w tym czasie dobro, tak jak to robicie zawsze. Dziś wasi koledzy z ZHP przynieśli tu także Betlejemskie Światło Pokoju. Zanieście to światło wszędzie tam, gdzie będziecie, i tym samym zanieście wszędzie pokój - dodał bp Zbigniew.

Po liturgii najmłodsi członkowie ZHR, czyli zuchy, wystawili w auli sanktuarium jasełka. Opowieść wigilijną przeplatały kolędy i pastorałki zaśpiewane i zagrane na instrumentach przez aktorów. Następnie wraz z bp. Zbigniewem harcerze udali się na pobliską polanę, gdzie w blasku ogniska przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne.