Spotkanie opłatkowe mężczyzn z archidiecezjalnej "Semper Fidelis"

Piotr Piotrowski

dodane 10.01.2020 08:45

Przy betlejemskim żłóbku w archikatedrze oliwskiej modlili się mężczyźni z archidiecezjalnej wspólnoty "Semper Fidelis". W modlitwie towarzyszył braciom bp Zbigniew Zieliński.

Spotkanie opłatkowe mężczyzn z archidiecezjalnej "Semper Fidelis" Bp Zbigniew Zieliński przełamał się opłatkiem z braćmi z Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis". Piotr Piotrowski /Foto Gość

To doroczna i noworoczna tradycja - ks. Zdzisław Róż, duszpasterz braci, i kilkudziesięciu członków tej wspólnoty gromadzą się w bazylice archikatedralnej przy stajence betlejemskiej. Modlitwę i kolędowanie w oliwskiej świątyni poprowadził bp Zieliński. - Z betlejemskiej stajenki chcemy czerpać siłę, by stawać się jeszcze bardziej "semper fidelis", zawsze wierni Jezusowi. By tę wierność jeszcze bardziej zakorzenić w nowo narodzonym Zbawicielu - mówił bp Zbigniew.

Przy żłóbku bracia i kapłani zaśpiewali tradycyjne kolędy - "Wśród nocnej ciszy" czy "Mędrcy świata monarchowie", czym nawiązali do niedawnej uroczystości Objawienia Pańskiego. Po modlitwie hierarcha wraz z ks. Zdzisławem i braćmi podzielili się opłatkiem w sali oliwskiej plebanii. Życzył braciom wytrwałości w służbie głoszenia miłości i nadziei, która określa plany na przyszłość. W imieniu wspólnoty za modlitwę i wspólne kolędowanie podziękował ks. Róż.

Gdańska Kościelna Służba Mężczyzn "Semper Fidelis" została powołana do pomocy w organizacji pierwszej wizyty papieża św. Jana Pawła II na Wybrzeżu w 1987 roku. Po pielgrzymce Ojca Świętego wielu mężczyzn wyraziło chęć dalszego służenia Kościołowi gdańskiemu. W tej sytuacji bp Tadeusz Gocłowski w styczniu 1988 r. ustanowił stałe duszpasterstwo mężczyzn na szczeblu diecezjalnym i parafialnym.

Statutowymi zadaniami duszpasterstwa KSM "Semper Fidelis" są działanie na rzecz odnowy religijnej w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym przez uświęcenie życia, pielęgnowanie tradycji chrześcijańskiej, a także bezpośrednia posługa Kościołowi w czasie uroczystości kościelnych i uczestniczenie w życiu Kościoła w wymiarze duchowym i materialnym. Dziś w gdańskiej archidiecezjalnej KSM działa ponad 1000 panów.