Znamy laureatów nagrody archidiecezji gdańskiej "Pro Ecclesia et Populo"

Piotr Piotrowski

dodane 11.01.2020 20:50

Po raz 22. nagrodzono osoby zaangażowane w działalność Kościoła gdańskiego. W Dworze Artusa odbyła się gala odznaczeń z udziałem laureatów i bp. Wiesława Szlachetki.

Znamy laureatów nagrody archidiecezji gdańskiej "Pro Ecclesia et Populo" Wspólna fotografia kapituły i laureatów tegorocznej edycji nagrody archidiecezji gdańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1998 roku. Wśród ponad 100 uhonorowanych w minionych latach znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich, którzy robią wartościowe rzeczy dla gdańskiego Kościoła. Kandydatów do nagrody rokrocznie zgłaszają przedstawiciele władz kościelnych, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji. Odznaczeni to m.in. działacze pro-life, wolontariusze, przedstawiciele wspólnot, katoliccy lekarze czy członkowie grup artystycznych, propagujących wartości chrześcijańskie. W sobotę 11 stycznia wyróżniono odznaczeniem kolejne osoby.

Na gali w Dworze Artusa zgromadziło się kilkaset osób, wśród nich bp Wiesław Szlachetka, europoseł Anna Fotyga oraz senator Antoni Szymański. - Nagroda "Pro Ecclesia et Populo" to wyraz wdzięczności gdańskiego Kościoła za dar, jakim są jej laureaci. To ludzie, którzy realizują charyzmat dobra dany przez Ducha Świętego. Poświęcają się pracy na rzecz swoich wspólnot, parafii, stowarzyszeń, codziennie świadczący swoim życiem i zaangażowaniem, często w formie wolontariatu, o wartościach, jakimi kieruje się Kościół - mówi bp Wiesław Szalchetka.

Antoni Szymański, który jest jednocześnie przewodniczącym kapituły nagrody, mówi o zmianie pokoleniowej wśród tegorocznych laureatów. - W tym roku młodsze pokolenia otrzymują to wyróżnienie, bo teraz oni są aktywni i działają na rzecz gdańskiego Kościoła. Dlatego powstała ta nagroda, która ma uhonorować ich wysiłek włożony w rozwój i krzewienie naszych wartości - mówi senator

Kapituła przyznała tegoroczne odznaczenia następującym osobom: