Msza św. w 20. rocznicę śmierci króla Kaszubów

Piotr Piotrowski

publikacja 17.01.2020 20:59

Parafianie, związkowcy i parlamentarzyści modlili się za ks. prałata Hilarego Jastaka - króla Kaszubów. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona uroczysta Msza św. w jego intencji.

Msza św. w 20. rocznicę śmierci króla Kaszubów Po Mszy św. poświęcono popiersie i portret ks. prał. Hilarego Jastaka, legendarnego gdyńskiego kapłana. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Liturgię sprawował proboszcz parafii - ks. prał. prof. dr hab. Jacek Bramorski. Wspominał legendarnego prałata. - W ciągu całego życia pomagał innym, był dyrektorem Caritas. W czasie wojny był kapelanem żołnierzy podziemia walczących z Niemcami. Sprzeciwiał się paraliżowi duchowemu i marazmowi, który panoszył się w latach komunizmu. Dokumentował wydarzenia i ofiary gdyńskiego Grudnia '70, wspierał i pomagał rodzinom poległych. Zawsze był wewnętrznie wolny i otwarty na innych. Do historii przeszły jego legendarne cukierki, które zawsze nosił przy sobie i rozdawał dzieciom i parafianom w śródmieściu Gdyni - mówił.

Przypomniał też, że zmarły kapłan nadal cieszy się uznaniem gdynian. - Żyje w naszej pamięci i wspiera nas z nieba. Kiedy mamy trudne sprawy, wydarzenia, idziemy się modlić przy jego grobie. I pomoc przychodzi - dodał proboszcz gdyńskiej świątyni. W Mszy św. uczestniczyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, NSZZ ”Solidarność”, władz Gdyni i parafianie. Po liturgii poświęcono w kaplicy kościoła popiersie legendarnego kapłana i jego portret. Na grobie ks. Hilarego złożono kwiaty.

Ksiądz Hilary Jastak urodził się 3 kwietnia 1914 roku w Kościerzynie w rodzinie Marii i Jakuba Jastaków. Po zdaniu matury w 1934 roku podjął naukę w Seminarium Duchownym w Pelplinie, którą przerwał wybuch II wojny światowej. Studia ukończył w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1941 roku. W Goszczynie koło Grójca zasilił szeregi Armii Krajowej i został kapłanem tego okręgu, niosąc pomoc duchową partyzantom walczącym w okolicznych lasach. W lutym 1946 roku mianowano go dyrektorem Caritas Okręgu Gdynia przy parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz kapelanem Caritas Academica przy Wyższej Szkole Handlu Morskiego. Od 1949 roku był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. W 1956 roku rozpoczął budowę nowej świątyni.

17 grudnia 1970 roku na ulicach Gdyni polała się krew, życie straciło wielu niewinnych ludzi - portowców, stoczniowców, uczniów gdyńskich szkół. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa stała się oazą dla rodzin zabitych i rannych. 20 grudnia 1970 roku ks. Jastak odprawił niedzielną Mszę św. w intencji poległych na ulicach Gdyni. Dziesięć lat później Polacy znów wystąpili przeciwko komunistycznej władzy. 17 sierpnia gdyński kapłan odprawił pierwszą Mszę św. na terenie zakładu pracy w PRL.

Ks. Hilary Jastak przez całe życie podkreślał swe kaszubskie pochodzenie i pielęgnował kulturę regionu. W społeczności gdyńskich Kaszubów ks. Hilary Jastak cieszył się wielkim szacunkiem. Nazywano go często królem Kaszubów - to określenie zarezerwowane było do tej pory jedynie dla Antoniego Abrahama.

W 1991 roku ks. Hilary Jastak został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Gdyni. W tym samym roku założył Fundację Pomocy Stypendialnej dla młodzieży z Pomorza, która przez kilkanaście lat swej działalności pomogła w kształceniu dziesiątków uczniów i studentów, głównie z Kaszub. W 1995 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 1999 roku honorowe obywatelstwo Kościerzyny. Miał też liczne tytuły kościelne i świeckie m.in. Prałata Honorowego Jego Świątobliwości, Kanonika Honorowego Kapituły Archidiecezjalnej Gdańskiej, Kapelana Światowego Związku Armii Krajowej.