Ekumeniczna modlitwa u gdańskich metodystów

Piotr Piotrowski

publikacja 24.01.2020 21:20

W archidiecezji gdańskiej trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Piątkowa modlitwa odbyła się w kaplicy Emanuela Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Kościół rzymskokatolicki reprezentował bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy.

Ekumeniczna modlitwa u gdańskich metodystów W kaplicy Emanuel w Gdańsku-Wrzeszczu modlili się chrześcijanie różnych wyznań wraz z duchownymi. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Gospodarzem modlitwy była wspólnota gdańskich chrześcijan metodystów, którzy gromadzą się na modlitwach przy ul. Pniewskiego, w centrum Wrzeszcza. Przewodzi jej pastor parafii ks. prezbiter Sebastian Maria Niedźwiedziński.

Nabożeństwo odbyło się według ewangelicko-metodystycznego rytu brytyjskiego. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele Kościołów anglikańskiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, zielonoświątkowego, katolickiego, w tym siostry brygidki i wierni różnych obrządków. Modlitwie prowadzonej przez pastora S. Niedźwiedzińskiego towarzyszyły śpiew solisty Wojciecha Wentury Lewandowskiego oraz polskie kolędy śpiewane wspólnie przez zgromadzonych.

Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Rayss z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Nawiązał do Hymnu o miłości z 1 Listu do Koryntian św. Pawła. - Greckie słowo agape nie tylko oznacza miłość, ale także życzliwość. To pojęcie towarzyszy nam w dniach modlitwy. To ważne, by we współczesnym świecie tej życzliwości nam nie brakowało i by dzielić się nią z innymi. W naszych czasach wyjątkowo jej brakuje. A nikt inny nie uczy nas lepiej miłości i życzliwości niż Syn Boży. To On jest najdoskonalszym wzorem dla nas, jak mamy żyć dla innych i dla Boga - mówił ks. Rayss.

Na zakończenie nabożeństwa w kaplicy Emanuela modlących się pobłogosławił bp Szlachetka. W sobotę wspólna, chrześcijańska modlitwa o jedność będzie kontynuowana w parafii i świątyni gdańskich wyznawców prawosławia. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17 w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Traugutta 45.