Łączy nas nie tylko chrzest święty - modlitwa ekumeniczna w gdańskiej cerkwi

Piotr Piotrowski

publikacja 25.01.2020 19:52

Konkatedralna cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w gdańskim Wrzeszczu połączyła na wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań z archidiecezji gdańskiej. W Wielkich Nieszporach modlili się wyznawcy prawosławia, katolicy i protestanci.

Łączy nas nie tylko chrzest święty - modlitwa ekumeniczna w gdańskiej cerkwi W sobotniej modlitwie w gdańskiej cerkwi wzięli udział chrześcijanie różnych wyznań, mieszkający na terenie archidiecezji gdańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Trzeci dzień wspólnych modlitw trójmiejskich chrześcijan o jedność miał miejsce w świątyni przy ul. Traugutta. Jej gospodarzem jest Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, któremu w gdańskiej wspólnocie przewodzi ksiądz protojerej Dariusz Jóźwik, proboszcz cerkwi konkatedralnej. Na sobotniej wieczornej modlitwie, zwanej Wielkimi Nieszporami, zebrali się m.in. bp Marcin Hinz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, duchowni katoliccy, protestanccy, siostry brygidki i klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego. Wspólnie modlili się też wyznawcy prawosławia i innych religii chrześcijańskich.

Słowo Boże wygłosił ks. Rafał Michalak, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, należącej do Kościoła polskokatolickiego. - W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszyscy jesteśmy radośni, uśmiechnięci, pełni nadziei na to, że przyjdzie kiedyś taki czas, iż nastanie jedna owczarnia. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę deklaracji o wspólnym uznawaniu sakramentu chrztu. Jeśli uznaliśmy ten sakrament, to w czym dalej jest problem? Rozdrabniamy się - czy to tak, czy inaczej - rozważając nagromadzone doświadczenia wieków. Chrystus przyniósł nam wiarę, nadzieję i miłość. Te dwie pierwsze przeminą kiedyś i zostanie tylko miłość, która nigdy nie ustanie - mówił kaznodzieja.

Za punkt wspólny, łączący wszystkie wyznania chrześcijańskie, ks. Michalak uznał chrzest św. - Autorzy deklaracji sprzed 20 lat o uznawaniu tego sakramentu piszą wewnątrz Kościoła, chociaż używają liczny mnogiej. Chrzest jest podwaliną wspólnoty chrześcijan. Deklaracja ma tytuł "Sakrament chrztu jako znak jedności". Gdzie więc szukać łączącego chrześcijan znaku, jak nie w chrzcie? My w Polsce jesteśmy ulokowani pomiędzy silnym przywiązaniem do liturgii, jak w kościołach wschodnich, a przywiązaniem do słowa, silnie obecnym u duchowych potomków Marcina Lutra. Jakże cudownie byłoby tak krążyć po tych różnych gałęziach Kościoła, czując się wszędzie u siebie... - zakończył ks. Michalak.

Bogatą prawosławną liturgię upiększał śpiew parafialnego chóru. Po błogosławieństwie ks. prot. Jóźwika kończącym nieszpory śpiewacy wykonali jeszcze kilka prawosławnych kolęd.

W Niedzielę Słowa Bożego wspólna modlitwa ekumeniczna będzie miała miejsce w kościele polskokatolickim w Gdańsku przy ul. 3 Maja o godz. 18.