Poradnictwo Rodzinne Archidiecezji Gdańskiej na gdyńskim "Weselniku"

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 26.01.2020 16:33

Po raz kolejny Poradnictwo Rodzinne Archidiecezji Gdańskiej zagościło na Targach Ślubnych "Weselnik" w Gdyni.

W tematy związane z małżeństwem wprowadzili ks. Krzysztof Drews oraz Marta i Stanisław Jędrzejewscy. W tematy związane z małżeństwem wprowadzili ks. Krzysztof Drews oraz Marta i Stanisław Jędrzejewscy.
Justyna Liptak /Foto Gość

Nasze stoisko cieszy się sporym zainteresowaniem. Młodzi mogą u nas uzyskać m.in. informację, gdzie w archidiecezji odbywają się kursy przedmałżeńskie - wyjaśnia Ewa Wielgus z poradnictwa rodzinnego.

Jednym z punktów "Weselnika" był wykład ks. Krzysztofa Drewsa z Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni, które m.in. prowadzi kurs dla narzeczonych "Amoris laetitia". - Rodzina i małżeństwo przeżywają dzisiaj różne kryzysy. To sprawia, że wiele osób boi się zawrzeć ten sakramentalny związek, bo obawia się podejmowania ważnych decyzji - mówił prelegent.

- Stąd kurs przygotowujący do małżeństwa nie jest po to, żeby go tylko zaliczyć, ale są to spotkania, które - prowadzone przez profesjonalistów: psychologów, małżonków, ekspertów z różnych dziedzin życia codziennego, a także kościelnego - mają jeszcze lepiej wprowadzić młodych w temat małżeństwa. Ważne jest, by w związek małżeński wstępować bez uzależnień i bez przymusu - dodaje ks. K. Drews.

Głos zabrali również Marta i Stanisław Jędrzejewscy z Ruchu Szensztackiego, doradcy życia rodzinnego. - Jeżeli chcecie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, bo do tego namawia was rodzina, to lepiej odpuścić. Bo wspólne życie nie ogranicza się do dnia ślubu, gdzie wszystko odbywa się według wcześniej przygotowanego scenariusza. Ślub to początek wspólnej drogi - mówi Marta.

- Później przyjdzie codzienne życie. Już teraz warto zacząć rozmawiać o tym, jak je sobie wyobrażacie. Zapamiętajcie, co czujecie do siebie teraz, i nie przestawajcie, zwłaszcza po ślubie, starać się o siebie, o swoją miłość - dodaje Stanisław.

Ksiądz Drews zauważył, że dużym zagrożeniem dla współczesnych małżeństw może być kultura tymczasowości. - Zapominamy, że to, co się popsuł,o można, a nawet trzeba spróbować naprawić, a nie od razu wyrzucać. Sukces tych małżeństw, które przeżywają ze sobą tyle lat, polega właśnie na tym, że oni naprawiają to, co się między nimi zepsuło. Bo nie ma osób idealnych i związków idealnych. Trzeba nad sobą pracować - wyjaśnia.

Celem poradnictwa rodzinnego jest promocja małżeństwa i rodziny oraz chronienie ich przed wszelkimi zagrożeniami, m.in. poprzez kształtowanie właściwych postaw promałżeńskich i prorodzinnych.

W ramach przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa narzeczeni powinni zgłosić się do poradnictwa rodzinnego najlepiej na 6 miesięcy, zaś najpóźniej na 3 miesiące przed datą ustaloną na dzień ślubu.

Spotkania w poradnictwie rodzinnym prowadzone są przez osoby świeckie zwane doradcami życia rodzinnego. W ramach bezpośredniego przygotowania do zawarcia małżeństwa poradnictwo obejmuje minimum 3 spotkania, z każdą parą indywidualnie, w odstępach czasowych co najmniej dwutygodniowych.

Na terenie archidiecezji gdańskiej w ramach poradnictwa rodzinnego funkcjonuje ponad 100 parafialnych poradni rodzinnych, w których posługuje ponad 200 doradców życia rodzinnego. Wykaz wszystkich poradni znajduje się na stronie internetowej: www.poradnictwo.gda.pl. Informacje można uzyskać również pod nr.: 58 552 18 81. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-14.