Smakowanie Boga - modlitwa ekumeniczna u trójmiejskich ewangelików

Piotr Piotrowski

publikacja 27.01.2020 21:42

Kolejny dzień wspólnej, chrześcijańskiej modlitwy o jedność - tym razem modlitewne spotkanie odbyło się w sopockiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Słowo Boże wygłosił bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Smakowanie Boga - modlitwa ekumeniczna u trójmiejskich ewangelików W Sopocie modlili się hierarchowie wszystkich wyznań chrześcijańskich aktywnie obecnych w Trójmieście. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Sopocka świątynia połączyła na ekumenicznej modlitwie protestantów, katolików, prawosławnych, polskokatolików i zielonoświątkowców. Nie zabrakło również sióstr brygidek, które codziennie ofiarują swoje modlitwy za jedność wszystkich chrześcijan. Gospodarzem spotkania był bp Marcin Hintz, proboszcz parafii i biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej.

Trójmiejska parafia, oprócz niedzielnych i środowych nabożeństw, prowadzi działalność na wielu polach, organizując spotkania wiernych z całego Trójmiasta. W życiu ewangelików wielką rolę odgrywa muzyka, dlatego też w kościele często odbywają się występy parafialnego chóru Gloria Dei. On też uświetnił poniedziałkowe nabożeństwo, wykonując pieśni z dnia i znane kolędy.

Słowo Boże wygłosił bp Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Hierarcha przypomniał zgromadzonym film Gabriela Axela pt. "Uczta Babette" na podstawie prozy duńskiej pisarki Karen Blixen. Warto przypomnieć, że film znajduje się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne i artystyczne, opublikowanej w 1995 r. z okazji 100. rocznicy narodzin kina. Streszczając fabułę kinowego obrazu, hierarcha wspominał o uczcie i poczuciu smaku. - Ten film, opowiadając historię hermetycznej wspólnoty protestanckiej, mówi w swej istocie o wspólnocie, która się zaczyna otwierać się na innych, o smakowaniu Eucharystii i Boga. O tym, jak często pozostajemy zamknięci na kosztowanie Bożej miłości. Ile wymyślamy karkołomnych powodów, by nie brać udziału w Eucharystii. Ile razy spóźniamy się na to spotkanie z Bogiem. Ile razy chcemy nie czuć smaku Jego miłości do nas - mówił bp Szlachetka.

- W każdym człowieku pozostaje głód miłości, głód Boga. Nawet w tym, który w Boga nie wierzy, bo każdy człowiek pragnie być szczęśliwy. Dlatego Bóg posłał swojego Syna, aby wypełniając dzieło zbawienia, ustanowił Eucharystię. Eucharystia jest ucztą, w której Chrystus karmi nas miłością i życiem samego Boga. Jezus, przygotowując tę ucztę, dał więcej niż kobieta ze wspomnianego filmu. Ona na przygotowanie uczty wydała wszystkie swoje pieniądze. Ale Jezus wydał sam swoje życie - zakończył bp Szlachetka.

Zwieńczeniem archidiecezjalnego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan będzie czwartkowa, międzywyznaniowa modlitwa o pokój. Odbędzie się ona 30 stycznia o godz. 18 w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku-Oliwie przy ul. Polanki 124.