Jubileuszowa edycja Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Niosę Ci kolędę"

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 30.01.2020 19:07

W Szkole Podstawowej nr 23 w Gdańsku odbyła się 10. edycja Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Niosę Ci kolędę".

Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z całego województwa pomorskiego. Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z całego województwa pomorskiego.
Justyna Liptak /Foto Gość

Po raz pierwszy konkurs zorganizowany został jako wydarzenie międzyszkolne w Szkole Podstawowej 23 w Gdańsku-Oliwie. Przewodniczącym jury był wówczas proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Zieliński, obecny biskup.

Z roku na rok wydarzenie zyskiwało nowych uczestników i zaczęło cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, iż organizatorzy postarali się, by impreza swoim zasięgiem objęła całe województwo. - Wystąpiliśmy również o patronat Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tym sposobem od 5 lat zjeżdżają do nas szkoły z całego województwa - wyjaśnia Małgorzata Haase, koordynatorka i pomysłodawczyni wydarzenia.

Jubileuszową edycję konkursu M. Haase zadedykowała swojemu zmarłemu przed 7 laty mężowi. - To on mnie zachęcił, by ten konkurs zorganizować. Zapalił we mnie iskierkę, która od tylu lat płonie żywym ogniem - podkreśla.

Na czas trwania imprezy sala gimnastyczna oliwskiej szkoły zamieniła się w prawdziwą salę koncertową. Była pięknie udekorowana scena, nagłośnienie z prawdziwego zdarzenia, rzędy krzeseł przygotowanych dla publiczności, złożonej także z kolejnych wykonawców. Nie zabrakło również długiego stołu dla jury, które wnikliwie przysłuchiwało się każdemu z młodych artystów.

- Atmosfera tego wydarzenia jest bardzo rodzinna. Mamy bowiem zaprzyjaźnione szkoły, jak te z Banina, Bojana, Żukowa czy Rumi, które są z nami każdego roku. Wierzymy, że skoro wracają, znaczy to, że konkurs się im podoba - dodaje koordynatorka.

Małgorzata Filipowicz, dyrektor szkoły podkreśla, że konkurs jest od zawsze realizowany we współpracy z katedrą oliwską. - Od początku wspierał nas obecny biskup Zbigniew Zieliński - podkreśla dyrektorka.

Celem przedsięwzięcia jest m.in. odkrywanie wśród dzieci nowych talentów. - Niektórzy z naszych wykonawców swoje zdolności zaprezentowali dopiero w trakcie castingu szkolnego. Konkurs daje więc możliwość odkrycia nowej pasji, którą z powiedzeniem można rozwijać - dodaje koordynatorka.

W tym roku na scenie zaprezentowało się ok. 40 wykonawców - soliści oraz duety. Mieli do wyśpiewania piosenkę w języku polskim, a także angielskim. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami.

Tradycją jest, że w pierwszą niedzielę po zakończonym konkursie odbywa się Msza św., a także krótki koncert laureatów w kościele św. Jakuba. W tym roku, ze względu na przypadającą 115. rocznicę dzielności szkoły, a także jubileuszową edycję imprezy, Msza św. dziękczynna odbędzie się 2 lutego w katedrze oliwskiej. - Po niej nastąpi krótki koncert organowy, występ Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, a następnie zaprezentują się laureaci. Nie zabraknie również urodzinowego tortu - mówi M. Haase.