Bądźmy życzliwymi - modlitwa o pokój u sióstr brygidek

Piotr Piotrowski

publikacja 31.01.2020 10:14

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji gdańskiej zakończyła międzywyznaniowa modlitwa o pokój w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku.

Bądźmy życzliwymi - modlitwa o pokój u sióstr brygidek Wspólna modlitwa połączyła wyznawców różnych religii obecnych w Trójmieście i całej archidiecezji gdańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W kaplicy Centrum zebrali się na wieczornej modlitwie, 30 stycznia, hierarchowie kościołów chrześcijańskich, przedstawiciele gminy żydowskiej i muzułmanie oraz wierni tych religii. - To niewątpliwa sposobność, aby się spotkać, podzielić refleksjami, ale przede wszystkim, by zgromadzić się na modlitwie o pokój, łączącej poszczególne środowiska, parafie i religie - mówi bp Wiesław Szlachetka. Oprócz biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej w modlitwie wzięli udział m.in. bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Rafał Michalak z Kościoła polskokatolickiego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, a także imam Ismail Caylak z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej oraz Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego.

Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił bp Marcin Hintz. - Nie wszędzie w Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się w takim wymiarze jak w Gdańsku. Tutaj staramy się pokazać, że w mieście wolności łączy się tradycję tolerancji, otwartości na innych ludzi i że tu jesteśmy dla siebie życzliwymi. Tysiąc lat historii Gdańska pokazuje, że wielu przybyszów znajdowało tu bezpieczną przystań, gdy inaczej patrzyli na świat niż większość mieszkańców tego regionu. W wielu trudnych momentach naszej wspólnej historii stawaliśmy i stajemy razem, ramię w ramię. Po to, by się jednoczyć i także modlić - mówił bp Hintz.

Następnie każdy z przedstawicieli wszystkich obecnych religii odmówił modlitwę, prosząc o pokój dla świata, ojczyzny i Trójmiasta. Na zakończenie spotkania siostry brygidki obdarowały każdego uczestnika symbolicznym darem życzliwości - bułką z wypieczoną na niej rybą, znakiem symbolizującym jedność wszystkich chrześcijan.