Gdański IPN przygotował materiały edukacyjne na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem

Piotr Piotrowski

publikacja 04.02.2020 17:52

Publikacja "Pomorscy ojcowie niepodległości" i inne materiały promocyjne wzbogacą zbliżające się obchody powrotu Pomorza do Polski. We współtworzeniu interaktywnego wydawnictwa gdańskiego oddziału Instytutu wzięły udział dziennikarki Radia Gdańsk.

Gdański IPN przygotował materiały edukacyjne na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem Wspólną publikację gdańskiego IPN i Radia Gdańsk zaprezentowano na specjalnym briefingu prasowym w siedzibie Instytutu w Gdańsku. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W gdańskiej siedzibie Instytutu we wtorek 4 lutego Krzysztof Drażba, naczelnik pionu edukacji oddziału IPN, i Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk, zaprezentowali efekt współpracy. - Przygotowaliśmy i wydaliśmy materiał edukacyjny pt. ”Pomorscy ojcowie niepodległości. Historia i pamięć”. To minisłownik biograficzny ponad 30 wybitnych polskich patriotów działających na rzecz niepodległości i polskości Pomorza od końca wieku XIX oraz polskich gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku. Wydawnictwo jest interaktywne; połączone z audycjami Radia Gdańsk poświęconymi tym postaciom. Można znaleźć je w książce w karcie pamięci, a także posłuchać ich skanując kody QR znajdujące się przy tekstach – mówił Krzysztof Drażba.

W książę zawarto biogramy takich postaci jak: gen. Józef Haller, adm. Józef Unrug, ks. Feliks Bolt, ks. Józef Wrycza, Józef Wybicki, Eugeniusz Kwiatkowski, Alf Liczmański, Brunon Zwarra, Antoni Lendzion oraz sylwetki pomorskich duchownych – męczenników II wojny światowej. Teksty wprowadzające napisali Krzysztof Drażba i Adam Chmielecki. Prezes Radia Gdańsk podkreślił, że od ponad dwóch lat dziennikarki, dokumentalistki radia, pracowały nad audycjami, które złożyły się na dodatkowy materiał umieszczony w publikacji. - Udział w tym projekcie jest częścią misji Radia Gdańsk jako nadawcy publicznego. Jest nią ukazywanie ważnych postaci związanych z tożsamością regionalną i narodową. Przesłanie tego wydawnictwa jest jasne: to radość z odzyskania niepodległości przez Polskę z jednej strony, a także ukazanie, że silna świadomość regionalna nie musi iść w kontrze do świadomości narodowej - mówił A. Chmielecki.

Materiały radiowe, wyemitowane w eterze, a teraz uwiecznione w publikacji, przygotowały dziennikarki Radia Gdańsk: Marzena Bakowska, Anna Rębas i Magda Świerczyńska-Dolot. - To była niezwykła praca, pełna niespodzianek, odkryć i fascynacji ludźmi, którzy żyli niemal sto lat przed nami. Dzięki rozmowom z historykami udało nam się ukazać z jednej strony wielkie postaci, z drugiej to, że byli to żywi ludzie, z krwi i kości, mający silne związki z naszym regionem , funkcjonujący w miejscach, w których my żyjemy współcześnie - mówi A. Rębas.

Prócz publikacji Instytut przygotował inne materiały związane z 100. rocznicą zaślubin Polski z morzem. Są to m.in. odznaki pamiątkowe Frontu Pomorskiego, odblaskowe biało-czerwone opaski czy broszura Antoni Abraham.

Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem przygotowanych przez IPN Gdańsk materiałów edukacyjnych i promocyjnych zapraszamy do siedziby IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216). Odbiór do 10 lutego włącznie według następującego harmonogramu:

środa 5 lutego: 9.00–16.00,

czwartek 6 lutego: 11.00–18:00,

piątek 7 lutego: 9.00–16:00,

poniedziałek 10 lutego: 9.00–16:00.

Dodatkowo materiały promocyjne będzie można otrzymać podczas uroczystości 10 lutego w Pucku na stoiskach IPN Gdańsk.