Gdańsk. Rodzice zastępczy potrzebni od zaraz

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 10.02.2020 08:00

Już w środę 12 lutego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zaprasza na dzień otwarty osoby zainteresowane założeniem i prowadzeniem rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Apel skierowany jest nie tylko do rodzin, ale także do osób samotnych. MOPR zapewnia szkolenia przygotowujące do nowej roli. Gwarantuje pełne wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie, psychologiczne oraz prawne. Apel skierowany jest nie tylko do rodzin, ale także do osób samotnych. MOPR zapewnia szkolenia przygotowujące do nowej roli. Gwarantuje pełne wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie, psychologiczne oraz prawne.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Przez cały dzień w ośrodku przy ul. Leczkowa 1a dyżurować będą specjaliści pieczy zastępczej, którzy przybliżą szczegóły tej odpowiedzialnej, ale i dającej ogromną satysfakcję pracy. - Gdańskie maluchy wychowują się w 33 zawodowych rodzinach zastępczych, ponad 300 rodzinach zastępczych (te nie są zawodowe) oraz 16 rodzinnych domach dziecka. Przebywa w nich łącznie ok. 600 dzieci. Gdańskie dzieci mieszkają również w 18 kameralnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych - wyjaśnia Sylwia Ressel z MOPR.

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka może stworzyć zarówno małżeństwo, jak i osoba samotna. - Być może po konsultacji ze specjalistami pieczy zastępczej, łatwiej będzie podjąć decyzję o takim wsparciu dzieci z bagażem doświadczeń, pamiętając przy tym, że prowadzenie np. zawodowej rodziny zastępczej jest przede wszystkim odpowiedzialną pracą. Może ona się okazać nie tylko zawodowym, ale i życiowym spełnieniem - przekonuje S. Ressel.

- Zachęcamy do odwiedzenia gdańskiego MOPR w środę 12 lutego, by porozmawiać m.in. ze specjalistami, psychologami, trenerami szkolącymi kandydatów na rodziców. Pracownicy Ośrodka odpowiedzą m.in. na pytania o udzielane rodzinom zastępczym wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie oraz psychologiczne i prawne. Poradzą, jak przygotować się do pełnienia roli zastępczego rodzica i wykonywania tego zajęcia - dodaje S. Ressel.

Specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR dyżurować będą w sali konferencyjnej na parterze budynku przy ul. Leczkowa 1A, w godz. 8-18. Więcej informacji uzyskać można także pod numerami tel.: (58) 347 82 77 lub (58) 347 82 68 oraz (58) 347 82 78.