Bracia z KSM Semper Fidelis świętowali 33 lata posługi dla gdańskiego Kościoła

Piotr Piotrowski

publikacja 23.02.2020 21:28

Bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy, odprawił w gdyńskim kościele św. Andrzeja Boboli rocznicową Mszę św. archidiecezjalnej służby mężczyzn. Bracia podarowali moderatorowi pamiątkową statuetkę.

Bracia z KSM Semper Fidelis świętowali 33 lata posługi dla gdańskiego Kościoła Bracia podarowali bp. Zielińskiemu własnoręcznie wykonaną, pamiątkową statuetkę. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W świątyni na gdyńskim Obłużu zgromadziło się kilkudziesięciu braci ze wspólnoty Semper Fidelis - Kościelnej Służby Mężczyzn, która funkcjonuje niemal w każdej parafii archidiecezji gdańskiej. W Mszy św. uczestniczyły także liczne poczty sztandarowe, w tym gospodarze, którzy świętowali w niedzielę 23 lutego srebrną, 25. rocznicę powołania.

- Jesteście wyjątkową wspólnotą w skali kraju. A w archidiecezji rozpoznawalni, zawsze przychodzicie z pomocą w trudnych i wyjątkowych zadaniach. Gdański Kościół wie, że może zawsze liczyć na braci z Semper Fidelis - mówił bp Zieliński. W modlitwie towarzyszyli mu liczni kapłani, m.in. ks. kan. Zdzisław Róż, archidiecezjalny opiekun wspólnoty, i ks. prał. Sławomir Decowski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu.

Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił bp Zbigniew. Nawiązał do Ewangelii. - Doskonałość to pojęcie, do którego dążymy. Jest nią miłość Boga do człowieka. Tymczasem ludzkie dążenie do miłości do Boga i bliźniego jest zawsze skutkiem podjętych decyzji. Te nie zawsze prowadzą do miłości. Często do nienawiści - mówił kaznodzieja.

Następnie odniósł się do pojęcia udoskonalania się. - Własne doświadczenie to to, co pisało historię naszego życia. Powinno prowadzić do bycia doskonałym. Temu służy sakrament pokuty i pojednania. Ale także praktyka codziennego rozrachunku. Czy potrafimy każdego dnia dziękować za dobro i przeprosić za wyrządzone zło? - pytał bp Zieliński.

Przypomniał też o kolejnej rocznicy powstania wspólnoty Semper Fidelis. - Dziękujemy dziś za dar waszego duszpasterstwa. Dziękujemy za braci, za wszystko, co wypełniło tę drogę. Szczególnie za waszą pracę przy organizacji pielgrzymek papieża Polaka. Formowaliśmy się w tym duszpasterstwie, by innym pomóc, pilnowaliśmy porządku. Dziś jesteśmy apostołami tych pielgrzymek we współczesnym świecie. To dziedzictwo przyjęliśmy i jesteśmy zobowiązani przekazywać je dalej. By naszymi sercami rządziła miłość - mówił kaznodzieja.

Na zakończenie dał wskazówki na dalszą drogę wspólnoty. - Sięgnijmy po nadzieję. To najlepsze lekarstwo na to, gdy zaczyna jej brakować. Jeszcze bardziej odkryjmy jej siłę. I odnajdźmy siłę, by żyć całym sercem, by kochać bliźniego - zakończył bp Zieliński.

W czasie uroczystości ślubowanie złożyli nowi bracia, którzy rozpoczynają służbę. W dowód wdzięczności za opiekę, modlitwę i moderowanie wspólnoty bracia podarowali bp. Zbigniewowi wyjątkową, ręcznie wykonaną statuetkę.

Semper Fidelis została powołana do pomocy w organizacji pierwszej wizyty papieża św. Jana Pawła II na Wybrzeżu w 1987 roku. Dziś bracia pracują w swoich parafiach, zabezpieczają najważniejsze wydarzenia w diecezji, dbają o porządek i bezpieczeństwo wiernych.