Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej Wielki Post w archidiecezji gdańskiej

Piotr Piotrowski

publikacja 26.02.2020 21:18

- Rozpoczynamy Wielki Post, będący czasem nawrócenia oraz zastanowienia się nad życiem. To czas powrotu do wspólnoty z Panem Bogiem. Nasza ziemska droga jest z góry ukierunkowana, gdyż "prochem jesteś i w proch się obrócisz". Dlatego nie możemy zapominać o potrzebie przemiany naszych serc, nawróceniu i pokucie - mówił metropolita gdański.

Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej Wielki Post w archidiecezji gdańskiej Metropolita gdański tradycyjnie posypał popiołem głowy wiernych. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczysta popołudniowa liturgia została odprawiona w kościele pw. św. Ignacego Loyoli, czyli kolegiacie staroszkockiej. W XVIII-wiecznej scenerii barokowej świątyni metropolita modlił się z wszystkimi kapłanami posługującymi w parafii w gdańskich Starych Szkotach i wiernymi.

Arcybiskup Głódź przypomniał na wstępie o istocie czynnego uczestniczenia w Wielkim Poście. - Chrystus zachęca nas do tego poprzez słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Doskonałą okazją do wypełnienia tej Bożej zachęty jest czas rekolekcji wielkopostnych - podkreślił hierarcha.

Homilię wygłosił ks. Damian Ranachowski, wikariusz parafii. - Kolejny Wielki Post w naszym życiu. To czas, w którym chcemy się przygotować na najważniejsze wydarzenie dla każdego katolika. Przed tym wielkim wydarzeniem jest post. Towarzyszy nam już od II wieku. Najpierw były to dwa dni, potem tydzień, od IV wieku rozszerzono post do 40 dni - mówił kaznodzieja.

Przypomniał też kolejne wezwania z czytań liturgii. - Nawróćcie się do mnie całym swoim sercem. Pojednajcie się z Bogiem. To dziś słyszymy. To wezwania do nawrócenia, stanięcia w prawdzie - przypomniał ks. Ranachowski.

Kaznodzieja mówił też, że Środa Popielcowa to dzień, w którym pada wezwanie dla każdego katolika do podjęcia konkretnych działań. - Mamy trzy drogi do spędzenia tego wielkopostnego czasu. Każdy z nas jest zobowiązany do czynienia pokuty, jałmużny i modlitwy - mówił kaznodzieja.

Środa Popielcowa ma także być dniem spotkania. - Potraktujmy ten dzień jako spotkanie z Jezusem, który zaprasza nas do gorliwego przygotowania się do najważniejszych świąt. Kiedy podejmiemy drogę pokuty, jałmużny i modlitwy, Pan Bóg nam pobłogosławi. "Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie!" - zakończył.