Gdańsk. 72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - bohatera II wojny światowej

Piotr Piotrowski

publikacja 25.05.2020 18:00

W poniedziałkowe przedpołudnie pod pomnikiem na placu przed Muzeum II Wojny Światowej odbyła się uroczystość upamiętniająca rotmistrza, skazanego niesprawiedliwym wyrokiem śmierci przez władzę ludową. Pośmiertnie awansowano bohatera na stopień pułkownika.

Gdańsk. 72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - bohatera II wojny światowej W uroczystościach pod pomnikiem płk. Witolda Pileckiego wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Archiwum MIIWŚ

Wydarzenie poprzedziła krótka prelekcja wygłoszona przez dr. Tomasza Wojnowskiego, kierownika Działu Edukacji. Następnie Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wraz z Anną Fotygą, poseł do Parlamentu Europejskiego, oraz Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim, złożyli wieńce pod pomnikiem Witolda Pileckiego i oddali hołd bohaterowi. Pamięć o wielkim Polaku uczciła delegacja uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

- Jesteśmy tutaj, aby oddać hołd rotmistrzowi, a dzisiaj już pułkownikowi Witoldowi Pileckiemu, który jest postacią wielu wymiarów. Jest polskim bohaterem, ale bohaterem pokazującym, jak żyć dla wolnej i niepodległej Polski, bo II Rzeczypospolitej służył w czasach suwerenności i niepodległości, ale też jak Polsce służyć w czasie II wojny światowej. Jak wiemy, był ochotnikiem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie założył podziemną konspirację i z którego uciekł. To heroiczna postać uznawana też w kontekście międzynarodowym. Według Michaela Foota, brytyjskiego historyka, to jeden z sześciu najbardziej odważnych żołnierzy II wojny światowej. Komunistyczna zbrodnia z maja 1948 roku nie była tylko zbrodnią na tym wielkim bohaterze, ale podjęto również próbę wymazania Witolda Pileckiego z całej historii - mówił Karol Nawrocki.

Anna Fotyga zwróciła uwagę na szerszy kontekst postrzegania postaci Witolda Pileckiego. - My, Polacy, ale również Parlament Europejski, liczni nasi przyjaciele postulują z nami, żeby rotmistrz Pilecki stał się patronem dnia, który będzie poświęcony bohaterom walki z totalitaryzmami. Zespół posłów przede wszystkim z Europy Środkowej i Wschodniej, ale również z państw starej Unii Europejskiej, razem z nami włączył się w akcję promowania postaci Witolda Pileckiego jako patrona takiego święta - mówiła europoseł pod gdańskim pomnikiem.