Tablice pamięci o św. Janie Pawle II na Westerplatte

Piotr Piotrowski

publikacja 12.06.2020 16:57

Gdański IPN i stowarzyszenie "Godność" otworzyły na Westerplatte plenerową wystawę. Upamiętnia ona 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz 33. rocznicę pobytu papieża Polaka w Trójmieście.

Tablice pamięci o św. Janie Pawle II na Westerplatte Plenerową wystawę na Westerplatte można oglądać do 30 czerwca. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczystość otwarcia wystawy na Westerplatte poprowadził Arkadiusz Kazański z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Rozpoczęła się ona modlitwą, odmówioną przez ks. prał. Ludwika Kowalskiego, proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Następnie złożono wieńce pod papieską tablicą. Wśród zgromadzonych gości byli m.in. europosłanka Anna Fotyga, poseł Kazimierz Smoliński, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Na Westerplatte byli także: Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak. Gdański IPN reprezentowała liczna delegacja, na czele z Mirosławem Golonem, dyrektorem oddziału w Gdańsku. Wystawa nieprzypadkowo znalazła się na półwyspie, gdzie w 1939 polscy żołnierze walczyli z Niemcami. Jan Paweł II odwiedził to miejsce 12 czerwca 1987 roku. Doszło wówczas do spotkania papieża z młodzieżą. To wtedy św. Jan Paweł II wypowiedział słynne słowa: ”Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować.”

33 lata później, o wadze tych słów przypomniał Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Jan Paweł II wówczas ekstrapolował te wartości, wychodzące z pola bitwy Westerplatte najpierw w wiek XX, a teraz one przechodzą w wiek XXI. W czasie tej homilii papież nie mówił o domu przeszłości, a domu przyszłości – mówił dyrektor.

Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN, przypomniał o niezwykłej sile papieskich odwiedzin w rodzinnym kraju. - Pierwsza pielgrzymka poprzedziła zerwanie się do walki o niepodległość czyli narodziny "Solidarności". Nie byłoby "Solidarności" bez pielgrzymki z 1979 roku, bez Ojca Świętego, bez kościoła - mówił M.Golon.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski przypomniał, że słowa papieża skierowane do młodzieży są aktualne także dziś. - Powiedział to do młodzieży, ale mówił do nas wszystkich, że każdy ma w życiu słuszne sprawy, o które nie może nie walczyć, każdy ma w życiu swoje Westerplatte – przypomniał wojewoda.

Otwarta na Westerplatte wystawa upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Trójmieście w 1987 r. Na 13 dwustronnych tablicach, opisanych tekstami w j. polskim i angielskim, ukazano przebieg wizyty papieża. Ekspozycja jest dostępna do zwiedzania na Westerplatte do 30 czerwca 2020 r.