Uniwersytet Morski w Gdyni ma 100 lat

kef /PAP

publikacja 18.06.2020 12:55

Najstarsza polska uczelnia morska świętowała wielki jubileusz. W murach szkoły przez lata wykształcono ponad 40 tys. polskich kapitanów i oficerów żeglugi handlowej.

Uniwersytet Morski w Gdyni ma 100 lat Uroczystą Mszę św. w 100. rocznicę powstania polskiego szkolnictwa morskiego odprawił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Archiwum MGMiŻŚ

Najpierw na terenie uczelni wkopano kapsułę czasu. Znalazły się w niej współczesne papierowe zdjęcia budynków szkoły i związanych z uczelnią osób oraz listy, które przedstawiciele środowiska akademickiego napisali do potencjalnych czytelników - osób, które otworzą kapsułę za 100 lat.

O godz. 9.15 uroczystą Mszę św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Morskiego odprawił w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Następnie uroczystości ponownie przeniosły się do budynku uczelni.

W trakcie uroczystego rocznicowego posiedzenia Senatu tytuł doktora honoris causa uczelni odebrał kpt. ż. w. i były wiceminister transportu i gospodarki morskiej Zbigniew Sulatycki. Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda.

Minister Marek Gróbarczyk zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na szerszy kontekst uroczystości. - To wielkie wydarzenie w świetle całej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego, to wydarzenie milenijne, to również przecież stulecie administracji morskiej. Chciałem złożyć hołd wszystkim tym, którzy zbudowali szkolnictwo morskie, którzy życie poświęcili dla tej nauki, którzy po prostu pracowali dla chwały, dla tak wysokiej pozycji Uniwersytetu Morskiego - mówił minister.

Dziękując za przyznany tytuł, kpt. Sulatycki powiedział, że odbiera to odznaczenie "dla całej drużyny". - Dla wszystkich, z którymi pracowałem i z którymi dalej pracuję. Ten wkład jest wspólny - mówił.

Urodzony w 1933 r. Z. Sulatycki jest absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej). Pracował m.in. na statkach Polskich Linii Oceanicznych i w Porcie Gdynia. W latach 1991-1993, w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej.

Profesor Janusz Zarębski, rektor uniwersytetu, zaznaczył w swoim wystąpieniu, że 100. rocznica powołania do życia Szkoły Morskiej to jednocześnie obchody początków polskiego szkolnictwa morskiego. - Nasz uniwersytet to największa i najstarsza uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie. W ciągu minionych 100 lat szkołę opuściło ponad 40 tys. absolwentów. 100 lat to honor i powód do dumy, ale też zobowiązanie wobec studentów, pracowników oraz całej społeczności i gospodarki morskiej - mówił J. Zarębski.

Po południu odsłonięto nową nazwę przystanku kolejki SKM Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski. Dotąd w nazwie znajdował się tylko pierwszy człon.

Historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 r. rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego, powołujący do istnienia Szkołę Morską. Uczelnia została otwarta w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r. uczelnia stała się Akademią Morską, a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego. Nauka prowadzona jest tu na 4 Wydziałach: Elektrycznym, Mechanicznym, Nawigacyjnym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Uczelnia oferuje studia w 42 specjalnościach prowadzonych w ramach 8 kierunków.