Rozpoczyna się 63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie

Piotr Piotrowski

publikacja 25.06.2020 12:37

Najstarszy festiwal muzyczny w Polsce i Europie, który koncentruje się na oliwskich organach, będzie miał inaugurację w najbliższy piątek 26 czerwca. Przez dwa miesiące oliwska archikatedra będzie gościć światowej sławy wirtuozów instrumentu.

Rozpoczyna się 63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie W inauguracyjnym koncercie 63. edycji festiwalu wirtuozom organów będzie towarzyszyła orkiestra gdańskich filharmoników. Krzysztof Gilewicz /Foto Gość

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka wykonywana na tym instrumencie od wieków rozbrzmiewała tu w kościołach. Tworzyli ją artyści, którzy dedykowali całą swoją twórczość organom. W mieście w XVIII i XIX w. było wiele cennych instrumentów, ale centrum organowym Gdańska była katedra oliwska, umożliwiając słuchaczom obcowanie z muzyką wykonywaną na instrumencie światowej sławy, dodatkowo przybliżając historię świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, najstarszy w Polsce i Europie festiwal organowy, to kontynuacja wielowiekowej tradycji, gwarantującej wirtuozerskie wykonania i piękno dźwięku tysięcy piszczałek. W swojej 63-letniej historii MFMO w Oliwie stał się nieodłącznym elementem pomorskiej mapy kulturalnej, podnosząc Gdańsk do rangi stolicy organowej Polski Północnej, promieniując na wszystkie mniejsze ośrodki kulturalne.

- Jego historia to wielkie nazwiska, znaczące prawykonania oraz ciągle odmładzająca się koncepcja. To wszystko sprawia, że co roku do oliwskiej archikatedry ściągają na koncerty tłumy melomanów. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa z racji panującej pandemii. Festiwal wielokrotnie zmieniał swój kształt, by finalnie pozostać, zgodnie ze swoją tradycją, perłą muzyki organowej. Zapraszamy melomanów do przekonania się o tym na własne uszy w katedrze w Oliwie - zaprasza Maciej Jachimowicz z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, organizator koncertów.

Melomani, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w koncertach, w tym roku zyskają możliwość ich obejrzenia, po kilku dniach, na kanałach społecznościowych PFB w sieci. Relacje z koncertów będzie można obejrzeć na profilu FB i kanale YouTube gdańskiej filharmonii.

W piątek 26 czerwca o godz. 20 festiwal zostanie uroczyście zainaugurowany koncertem z udziałem Orkiestry PFB pod dyrekcją Jacka Rogala. Jako soliści wystąpią Hanna Dys - organy, pozytyw oraz Roman Perucki - pozytyw. Koncert poprowadzi Konrad Mielnik , dyrektor artystyczny Radia Gdańsk.

W programie znajdą się utwory następujących kompozytorów: Charles-Marie Widor - Z "VI Symfonii g-moll" op. 42 (Intermezzo - Cantabile - Finale)", Ludwig van Beethoven - "Uwertura do opery Fidelio", Dariusz Przybylski - "Koncert na dwa pozytywy i orkiestrę", Ludwig van Beethoven - "Uwertura Egmont".

Koncerty w ramach 63. Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie odbywają się w każdy wtorek i piątek o godz. 20, od 26 czerwca do 25 sierpnia. Informacje o repertuarze i możliwość zakupu biletów na stronie: filharmonia.gda.pl.


Patronem medialnym 63. MFMO jest gdański oddział "Gościa Niedzielnego".