Gdańsk. 760. odsłona Jarmarku św. Dominika

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 24.07.2020 15:22

W sobotę 25 lipca w Gdańsku wystartuje 760. Jarmark św. Dominika.

Jarmark potrwa do 16 sierpnia. Jarmark potrwa do 16 sierpnia.
Justyna Liptak /Foto Gość

Jarmark św. Dominika to nie tylko handel na jednej z największych plenerowych imprez tego typu w Europie. To także wydarzenia kulturalne oraz rozrywkowe. Od koncertów muzyki klasycznej, rockowej, folkowej, jazzowej, po parady, festiwale, konkursy, spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci. W tym roku impreza odbędzie się po raz 760.

Dawniej można tu było kupić pierniki toruńskie, kaszubską ceramikę, czeskie szkło, wschodnie futra i dywany, angielskie sukno, cygańskie garnki, gdańską wódkę i bursztyn. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Obecnie uroczyste otwarcie jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał "starzeje się" razem z jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie prezydent miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska. Jarmark św. Dominika przyciąga turystów z Polski i zagranicy.

W tym roku start imprezy zaplanowano na 25 lipca. Ze względu na koronawirusa jarmark będzie wyglądał nieco inaczej. Zamiast po dwóch, staną tylko po jednej stronie ulicy. Zmniejszy się liczba stoisk, a także ich rozstawienie. Powiększy się za to teren, na którym rozstawią się kupcy. Będzie ich można spotkać codziennie od godz. 10 do 20 m.in.: wzdłuż ulic Szerokiej, Pańskiej, Grobli I-IV, Tkackiej, Kołodziejskiej i Węglarskiej, a także na Targu Węglowym, Długim Pobrzeżu i przy Zielonym Moście. Tam staną stoiska z rzemiosłem, produktami tradycyjnymi i regionalnymi przysmakami. Miłośnicy staroci powinni udać się na stoiska przy ulicy Długie Ogrody. A przy Grobli I znajdzie się strefa dla najmłodszych wystawców - mini dziecięcy pchli targ.

Organizatorzy zapowiadają, że nie będzie hucznej ceremonii otwarcia i zamknięcia. Widownia wydarzeń programowych zostanie ograniczona do obowiązujących limitów, udostępnione będą środki dezynfekcyjne dla odwiedzających na wszystkich stoiskach, a wystawców będzie obowiązywać praca w przyłbicach i rękawiczkach.

W strefach gastronomicznych i konsumpcyjnych, które zlokalizowane będą na Ołowiance, w Parku Świętopełka, Grobla I, Długie Ogrody, na Targu Węglowym i na Targu Rybnym, wprowadzone zostaną dodatkowo środki ostrożności: sprzedaż na stoiskach tylko dań na wynos oraz wydzielenie stref konsumpcyjnych dla określonej liczby gości wraz z konieczną obsługą.