Gdańsk. Rozpoczęcie roku szkolnego u Kaziuków

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 01.09.2020 16:00

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego zainaugurowano nowy rok szkolny i katechetyczny w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie.

Nowy rok szkolny rozpoczęto Eucharystią. Nowy rok szkolny rozpoczęto Eucharystią.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem szkolnego sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich zgromadzonych przywitał ks. kan. Ireneusz Baryła, proboszcz parafii św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie, która jest organem prowadzącym Katolicką Szkołę Podstawową.

- Fiodor Dostojewski, rosyjski pisarz i myśliciel, mówił, że podstawową siłą pedagogiczną jest rodzinny dom. Rozpoczynając rok szkolny i katechetyczny, życzę ks. dyrektorowi Krzysztofowi, wszystkim nauczycielom i rodzicom miłej oraz twórczej współpracy dla dobra i szczęścia dzieci. A wam, drodzy uczniowie, życzę, byście potrafili przyswoić sobie jak największą ilość wiedzy i mądrych rad - powiedział ks. Baryła.

W homilii bp Zieliński podkreślił znacznie modlitwy na początku nowego roku szkolnego. - Wszyscy razem w gronie dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców stajemy wokół ołtarza Pańskiego, prosząc, by Bóg otworzył szeroko nasze serca i umysły. Aby nic z tego, co ważne, nam nie umknęło - mówił.

- Ten rok jest szczególny, gdyż nigdy dotąd nie słyszałem z ust dzieci, że stęskniły się za szkołą: kolegami, koleżankami i nauczycielami. Dzisiaj mamy więc okazję uświadomić sobie, jak bardzo w szkole liczą się ludzie. W czasie pandemii przekonaliśmy się, że ani komunikator, ani komputer czy telefon nie jest w stanie zastąpić realnego spotkania - twarzą w twarz - z drugim człowiekiem - zaznaczył hierarcha.

Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej przytoczył wydarzenie z życia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Miał wtedy 9 lat. Pewnego razu, gdy wrócił ze szkoły, a jego mama mocno wtedy chorowała, usiadł na skraju jej łóżka i po chwili usłyszał od niej słowa: "Stefanie, ubieraj się". Poszedł więc do drugiego pokoju, założył sweter i wrócił do chorej mamy, która po raz kolejny powtórzyła: "Stefanie, ubieraj się". Wzruszył ramionami, podkreślając, że ubrał się ciepło. Mama wpatrzona w syna powiedziała do niego: "Stefanie, ubieraj się w dobro!". Prymas Polski napisał później w pamiętniku, że to zdanie go ukształtowało i wybrzmiewało później przez całe jego życie - powiedział.

Nawiązując do wspomnianej historii Prymasa Tysiąclecia, biskup zwrócił się do dzieci i młodzieży: - Ceńcie i pielęgnujcie wartości, które nas dzisiaj tu gromadzą. Ubierajcie się w dobro! - podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. ks. Krzysztof Mudlaff podziękował rodzicom za trud podjęty w czasie pandemii. - To wy, drodzy rodzice, byliście przez ostatnie miesiące nauczycielami swoich dzieci. Dziękuję za wasze wsparcie i zaangażowanie w edukację prowadzoną na odległość - mówił kapłan.

- Coś, co nas wyróżnia od każdej innej placówki, to moc Ducha Świętego. Dzięki modlitwie i łasce Bożej możemy iść przez życie wyprostowani, z kręgosłupem moralnym oraz duchowym, jakim jest Ewangelia - zaznaczył dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza.