Wystartował "Kwadrans w cieniu Jakuba"

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 25.10.2020 21:10

W niedzielę 25 października w archikatedrze oliwskiej rozpoczęły się przygotowania do obchodów Jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po Mszy św. "jakubowej" studenci z Akademii Muzycznej przedstawili historię Apostoła.

Anna i Krzysztof przedstawili historię św. Jakuba Apostoła na podstawie tekstu "Złotej legendy" Jakuba de Voragine'a. Anna i Krzysztof przedstawili historię św. Jakuba Apostoła na podstawie tekstu "Złotej legendy" Jakuba de Voragine'a.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Jubileuszowy Rok św. Jakuba rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku, gdy w katedrze w Santiago de Compostela uroczyście zostaną otwarte drzwi święte. Obchodzony jest, gdy święto św. Jakuba Apostoła, czyli 25 lipca, przypada na niedzielę. Taka możliwość przypada co 5, 6 i 11 lat. Wierni, którzy podczas Roku Świętego nawiedzą grób Apostoła lub inne miejsca z nim związane, mogą otrzymać odpust zupełny.

- Do Santiago de Compostela prowadzą liczne pątnicze szlaki, zwane Drogą św. Jakuba - Camino de Santiago. Niektóre istnieją od ponad 1000 lat i obok tras do Rzymu i Jerozolimy są najważniejszymi chrześcijańskimi szlakami pielgrzymkowymi. Znakiem rozpoznawczym tych szlaków jest muszla św. Jakuba - mówi ks. Adam Jeszka, koordynator obchodów Jubileuszowego Roku w archidiecezji gdańskiej.

- Przez archidiecezję gdańską przebiega Pomorska Droga św. Jakuba lub Camino Polaco del Norte (Droga Północnopolska), część Via Baltica (Droga Bałtycka). Na tej trasie znajduje się m.in. kościół św. Jakuba w Gdańsku-Oliwie, będący filialną świątynią archikatedry oliwskiej - dodaje ks. Jeszka.

W Roku Świętym Compostelańskim w archidiecezji gdańskiej zorganizowanych zostanie wiele inicjatyw przybliżających św. Jakuba Apostoła oraz idee pielgrzymowania jakubowymi szlakami. W archikatedrze oliwskiej wydarzenia odbędą się pod hasłem "Kwadrans w cieniu Jakuba".

W niedzielę 25 października rozpoczęły się przygotowania do obchodów Jubileuszowego Roku. Po Mszy św. "jakubowej" Anna Biniek i Krzysztof Chorzelski, studenci z Akademii Muzycznej w Gdańsku, przybliżyli wiernym historię św. Jakuba Apostoła na podstawie tekstu "Złotej legendy" Jakuba de Voragine'a.

Kolejnymi wydarzeniami będą: Wypominki Jakubowe, które zostaną odprawione 15 listopada oraz koncert organowy pt. "Hiszpańskie dźwięki". Inicjatywy odbywają się po Mszach św. o godz. 11.30 w archikatedrze oliwskiej.

"Gość Niedzielny" objął patronat medialny nad obchodami Jubileuszowego Roku św. Jakuba w archidiecezji gdańskiej.


Więcej o obchodach Roku Jakubowego na stronie internetowej: www.archikatedraoliwa.pl.