Nie żyje ks. kan. Roman Skwiercz - uroczystości pogrzebowe

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 28.10.2020 16:26

We wtorek 27 października w 65. roku życia i 27. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Roman Skwiercz, rezydent w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.

Ks. kan. Roman Skwiercz zmarł w wieku 65 lat. Ks. kan. Roman Skwiercz zmarł w wieku 65 lat.
kaszubi.pl

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego odbędą się w piątek 30 października br. o godz. 11:00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. Bezpośrednio po Mszy świętej nastąpi przejście na cmentarz przy dworcu (ul. Wejherowska), gdzie odbędzie się pochówek.

W przededniu, w czwartek 29 października br. o godz. 18:00 odbędzie się nabożeństwo różańcowe, a potem o godz. 18:30 Msza Święta z udziałem parafian celebrowana przez kapłanów współpracujących ze śp. ks. kan. Romanem, natomiast o godz. 20:30 Msza św. celebrowana przez kapłanów Dekanatu Puck.

Zapraszając do udziału w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. kan. Romana Skwiercza polecamy Go Miłosiernemu Bogu w naszych modlitwach.

Requiescat in pace!


Roman Antoni Skwiercz urodził się 1 stycznia 1955 r., w Pucku, w rodzinie Willibalda i Agnieszki zd. Bieszke. Sakrament chrztu świętego przyjął 23 stycznia 1955 r. w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. Sakrament bierzmowania otrzymał w tejże parafii z rąk J. E. bp. Zygfryda Kowalskiego w dniu 29 października 1966 r. Od czasu rozpoczęcia nauki w Szkole Podstawowej nr 2 w Pucku zaczął pełnić posługę ministranta, a w trakcie kształcenia w Zasadniczej Szkole Zawodowej wstąpił do orkiestry parafialnej. W 1972 roku ukończył szkołę i rozpoczął pracę jako tokarz w Zakładach Urządzeń Okrętowych „Hydroster” w Gdańsku. Jednocześnie rozpoczął dalszą naukę w wieczorowym Techniku Przemysłu Okrętowego w Gdańsku-Wrzeszczu. W 1975 r. ukończył Technikum i otrzymał możliwość podjęcia studiów, które rozpoczął w tym samym roku. Studia na kierunku pedagogiki szkolnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego ukończył w 1979 r. z wynikiem dobrym obroną pracy magisterskiej pt.: „Postawa wobec religii jako czynnik postrzegania i kontaktów społecznych”. W roku szkolnym 1979/80 rozpoczął pracę jako nauczyciel w miejscowości Łankiejmy (ówczesne województwo Olsztyńskie). W tym czasie został powołany do odbycia służby wojskowej, którą w maju 1981 roku ukończył w stopniu starszego kaprala podchorążego. We wrześniu 1981 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Straszynie. W tym czasie podjął się także pracy jako kurator społeczny dla nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Gdańsku, a także aktywnie włączał się w życie parafialne. Zaangażował się – jak to sam często określał – na poważnie w działalność religijną w ramach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którego szeregi wstąpił.

Formację do kapłaństwa rozpoczął 21 września 1988 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wobec nowego podziału administracyjnego ówczesnej diecezji, święcenia diakonatu otrzymał 17 czerwca 1992 r. w archidiecezji gdańskiej, w której też ukończył formację oraz studia teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice Mariackiej w Gdańsku 22 maja 1993 r. z rąk J. E. abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Jako neoprezbiter został skierowany do parafii pw. św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu. Następnie, z dniem 1 lipca 1995 r., został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żelistrzewie.

Od 1 października 1997 r. posługiwał jako wikariusz w parafii pw. Bożego Ciała w Gdańsku-Pieckach. Kolejnym dekretem, z dniem 1 sierpnia 2006 r., został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Świętej Trójcy w Wejherowie. We wrześniu tego samego roku został mianowany kapelanem Aresztu Śledczego w Wejherowie, pełniąc tą posługę przez kolejne 10 lat. W grudniu 2012 r. abp. Sławoj Leszek Głódź mianował ks. Romana Skwiercza kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej. Pod koniec 2019 r. ks. Skwiercz poprosił o zwolnienie z funkcji wikariusza parafii pw. Trójcy Świętej w Wejherowie i jako rezydent zamieszkał na terenie parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.

Ksiądz kanonik mgr Roman Antoni Skwiercz zmarł 25 października 2020 r.