Msza św. w intencji śp. abp. Gocłowskiego

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 29.10.2020 14:14

W święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza bp Zbigniew Zieliński odprawił w archikatedrze oliwskiej Mszę św. w intencji śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego, w dniu imienin.

Bp Zbigniew Zieliński oraz kapłani modlą się przy trumnie abp. Tadeusza Gocłowskiego. Bp Zbigniew Zieliński oraz kapłani modlą się przy trumnie abp. Tadeusza Gocłowskiego.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej przypomniał o fundamencie, na którym zbudowany jest Kościół. - Jest nim nauka głoszona przez Chrystusa i wiara apostołów, umocnionych przez zesłanie Ducha Świętego. Dorastali w szkole Jezusa, byli świadkami tego, co mówił i jak potwierdzał te słowa Bożymi znakami oraz cudami. Przeżyli uśmiercenie Mistrza i nie mogli pojąć tego, jak można człowieka i Boga zarazem zabić - powiedział bp Zieliński.

- Przywołując dzisiejszych patronów, wpatrujemy się w Dwunastu wybranych przez Jezusa uczniów i dzisiaj, po upływie 2000 lat, powracamy do fundamentu naszej wiary po to, by pewnie na nim stanąć. Obecnie jesteśmy świadkami, do czego prowadzi jedność Kościoła i wierność Ewangelii, jak również widzimy, czym kończy się brak zgodności z nauczaniem Chrystusa i apostołów - zaznaczył hierarcha.

Nawiązując do aktualnej sytuacji w kraju oraz biskupiego zawołania śp. abp. Gocłowskiego Credite Evangelio (Zawierzcie Ewangelii), kaznodzieja zwrócił się do zgromadzonych: - Nieśmy innym Chrystusa. Nie wybiórczo, ale w pełni zaakceptowanego przykazaniami miłości przyjaciół i nieprzyjaciół. Możemy to uczynić tylko wtedy, jeśli sami będziemy odkrywcami tych niebywałych zasad, których uczy nas Zbawiciel. Zauważając ich wartość, pełni ufności w Boże obietnice, przekazujmy je dalej - zaapelował biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Zbigniew, kapłani oraz wierni udali się do Krypty Biskupów Gdańskich, aby modlić się przy trumnie pierwszego metropolity gdańskiego.