Afrykański Różaniec online

Piotr Piotrowski

publikacja 09.12.2020 09:57

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele Świętych Piotra i Pawła w Gdańsku-Jelitkowie ruszyły internetowe transmisje nabożeństwa różańcowego do Matki Bożej Bolesnej. To kolejny sposób na rozpropagowanie tej modlitwy m.in. wśród wiernych archidiecezji gdańskiej.

Afrykański Różaniec online Transmisje internetowe z gdańskiego Jelitkowa odbywają się w każdy wtorek po południu - w Adwencie o godz. 16, w pozostałe wtorki - o godz. 17. Archiwum Andrzeja Czachorowskiego

Najnowsza internetowa inicjatywa to pomysł Andrzeja Czachorowskiego, gdańskiego przedsiębiorcy, który jest propagatorem tej modlitwy. - Matka Boża poleciła ten Różaniec - żeby rozważać mękę Pańską i uświadomić sobie, jak bardzo potrzebujemy nawrócenia. Dzisiejszy dzień to ogromna radość z tego, że możemy wyjść w nieograniczoną przestrzeń z modlitwą. Do tej pory na wszystkie kontynenty udało nam się rozesłać ponad 100 tys. różańców. Teraz możemy trafić do milionów osób poprzez sieć - mówi A. Czachorowski.

Koronkę do Siedmiu Boleści Maryi zatwierdził papież Benedykt XIII w 1724 roku. Obecnie jest ona rozpowszechniona w całym Kościele. Matka Boża sama przypomniała o tym nabożeństwie podczas objawień trzem dziewczynkom w Kibeho w Rwandzie w latach 1981-1983. Mocy afrykańskiego objawienia doświadczył pan Andrzej w Kibeho. Postanowił, że będzie rozpowszechniał wiedzę o modlitwie i zabrał z Afryki kilkadziesiąt różańców. W Polsce przedsiębiorca - jak mówi, za natchnieniem Matki Bożej - wpadł na pomysł, by połączyć moc Różańca z czynieniem dobra. Odwiedza regularnie więzienia, w których do produkcji różańców udało się zaangażować więźniów.

Teraz modlitwa poprzez transmisje może trafić nie tylko do Polaków. - Już wieczorem, po zakończeniu nabożeństwa, miałem informacje od wspólnot z Afryki, które łączyły się z nami w modlitwie. Następnym naszym krokiem będzie przygotowanie transmisji w różnych językach. Już teraz wysyłamy różańce do wspólnot na całym świecie wraz z modlitwą w 27 wersjach językowych. Pracujemy już nad uruchomieniem naszego kanału na YouTubie - dodaje A. Czachorowski.

Nabożeństwo jest odmawiane w gdańskiej świątyni od początku lipca, w każdy wtorek po południu. Również w gdyńskiej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej 14 września, na dzień przed wspomnieniem Patronki, zainaugurowano odmawianie Koronki do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Odtąd nabożeństwo odbywa się regularnie co poniedziałek po Mszy św. wieczornej. W internetową modlitwę można się włączyć na stronie parafii.